fot. ilustracyjne / fot Pixabay

Planetoida 2024 BJ dzisiaj będzie bardzo blisko Ziemi. Do kolizji nie powinno dojść, ale nigdy nie wiadomo na 100 procent. Jak się okazuje, przelot kosmicznej skały można śledzić na żywo dzięki The Virtual Telescope Project 2.0.

2024 BJ odkryto niedawno. Asteroidę zaobserwowano 17 stycznia, czyli ledwie 10 dni temu. Według obliczeń, skała ma do 37 metrów średnicy.

Dziś około godz. 18 znajdzie się najbliżej Ziemi. Odległość powinna wynieść około 300 tys. km. To bliżej, niż znajduje się od nas Księżyc. Ten orbituje w odległości 384,4 tys. km.

Po odkryciu obiektu naukowcy zajęli się kwestią ryzyka kolizji z naszą planetą. Stosunkowo niewielki obiekt mógłby wywołać wielkie spustoszenie nawet, gdyby uderzył w niezamieszkałe rejony Ziemi, o mieście nie wspominając.

Jak się jednak okazuje, niemal na pewno 2024 BJ nam nie zagraża. Natomiast można będzie zaobserwować przelot dzięki transmisji w Internecie.

Ten pomysł pochodzi od zespołu pod kierownictwem dra Gianluciego Masi, koordynatora Obserwatorium Astronomicznego „Bellatrix” we Włoszech. Składa się z kilku teleskopów mających możliwość transmitowania przekazu w czasie rzeczywistym.

Dr Masi podkreśla, że jest to zarówno projekt rozrywkowy jak i naukowy. Transmisję można będzie obejrzeć na YouTube na kanale The Virtual Telescope Project. Planowany start transmisji wg czasu polskiego to godz. 18.00.

Podczas transmisji obecny będzie personel naukowy. Będzie komentował to, co widzimy w danym momencie przez teleskop.

– Projekt Virtual Telescope oferuje najnowocześniejsze narzędzia i bezpośrednie, pełne wsparcie ze strony profesjonalnych astrofizyków, co stanowi ogromną różnicę w stosunku do innych inicjatyw dostępnych online – podkreślili autorzy.

Asteroida 2024 BJ będzie pędziła obok Ziemi z zawrotną prędkością 22850 km/h. Orbita planetoidy przecina orbity Ziemi, Wenus i Merkurego.

Pochodzi z grupy Apolla, czyli ma mniejszy rozmiar niż 10 km. Asteroidy z tej grupy uchodzą za potencjalnie niebezpieczne. Zderzenie ciała z tej grupy z Ziemią mogłoby wywołać ogromne zniszczenia oraz zmiany klimatyczne podobne do tych, które powstały po uderzeniu asteroidy, po której wyginęły dinozaury.

dj

national-geographic.pl

fot. ilustracyjne / fot Pixabay

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *