NASA opublikowała najnowsze zdjęcie Słońca. Znajduje się na nim gigantycznych rozmiarów plama. To dziura koronalna mająca 20 powierzchni naszej planety. Jutro dotrze do nas strumień plazmy pędzący z prędkością 2,9 mln km/h. W efekcie Internet, GPS oraz sieci komórkowe mogą działać w bardzo złej jakości.
Naukowcy z NASA opublikowali zdjęcie Słońca. Widać na nim wielką czarną plamę. To dziura koronalna, która jest aż 20 razy większa od Ziemi.
Decent size coronal hole. Solar winds usually from this. pic.twitter.com/FsBwNgJzNq
— James (@JAW_81) March 21, 2023
Dziura koronalna jest źródłem wiatru słonecznego. Rozgrzana plazma pędzi obecnie w kierunku naszej planety i już jutro dotrze do nas. Eksperci z NASA monitorują zjawisko pod kątem przede wszystkim szkodliwości dla ludzkości oraz ewentualnego utrudnienia funkcjonowania.
Czym jest dziura koronalna?
– Dziury koronalne to magnetycznie otwarte obszary, które są jednym ze źródeł szybkiego wiatru słonecznego – podkreśla NASA.
Eksperci przypominają, że zwykle dziury koronalne nie są szkodliwe dla ludzkości. Mają jednak wpływ na naszą planetę. Pojawiają się podczas mniej aktywnej fazy cyklu Słońca, który trwa 11 lat.
Ponadto mocne oddziaływanie wiatru słonecznego na pole magnetyczne Ziemi może wywołać nawet poważne zakłócenia funkcjonowaniu urządzeń. W efekcie Internet, GPS oraz sieci komórkowe mogą działać znacznie gorzej, niż na co dzień.
Łącznie obserwatorium NASA uchwyciło dwie dziury. Pierwsza wytworzyła zorzę polarną w niektórych miejscach na Ziemi, w których zwykle nie występuje.
– Wydają się ciemne, gdy ogląda się je na wielu długościach fal ekstremalnego światła ultrafioletowego, takiego jak tutaj. Czasami wiatr słoneczny może generować zorzę polarną na wyższych szerokościach geograficznych na Ziemi – podała NASA w komunikacie.
Zakłócenia 31 marca
Widoczna na zdjęciu dziura koronalna to druga plama, którą dostrzegli badacze z NASA. Jest ona mniejsza, niż poprzednia, którą skategoryzowano jako G3, gdzie największe dziury w skali otrzymują znacznik G5.
Naukowcy jednak obserwują tę dziurę z większą ciekawością od pierwszej ze względu na jej położenie. Mianowicie – w pobliżu równika słonecznego.
– Kształt tej dziury koronalnej nie jest szczególnie wyjątkowy. Jednak jego lokalizacja czyni go bardzo interesującym – skomentował prof. Daniel Verscharen z University College London.
dj
o2.pl
fot. Tt/James
- Dominika szaleje! Właśnie ogłosiła, co kupiła! Jest też wspomniany ojciec Jan Kulczyk - 04/12/2023
- Kevin sam z inflacją. W tej scenie zapłacił niecałe 20 dolarów. TikToker policzył, ile kosztowałyby go dziś takie zakupy (WIDEO) - 04/12/2023
- Tragedia w Indonezji! Erupcja wulkanu Marapi! Kilkadziesiąt ofiar! (WIDEO) - 04/12/2023