fot. Pixabay/unsplash.com (kolaż TZ)

W Nashik w stanie Maharashtra w Indiach doszło do eksplozji spowodowanej bardzo ryzykownym sposobem ładowania smartfona. Co przerażające, niebezpieczny sposób ładowania smartfona może być dość powszechny m.in. w Polsce.

W mieście Nashik doszło do eksplozji. Miejscowe media przekazały, że powodem było ładowanie smartfona. A konkretnie sposób, w jaki zrobiono tę rutynową czynność.

W wyniku eksplozji uszkodzona została znaczna część budynku mieszkalnego. Ucierpiały też zaparkowane koło okna samochody. Trzy osoby zostały ranne. Ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Zniszczenie były więc potężne. Warto zadbać, by nie spotkało to również nas.

Trzeba pamiętać, że w każdej elektronice może dojść do samozapłonu. Również w smartfonach, a szczególnie w tych najtańszych, o podróbkach nie wspominając.

Tak też było w przypadku omawianego przypadku. Podczas ładowania telefonu doszło do samozapłonu. Choć nie to było najgorsze.

Jak się okazało, obok leżącego, podłączonego do prądu smartfona znajdował się dezodorant w puszce. To bardzo łatwopalny produkt, który wybuchnął, gdy wadliwa bateria zapaliła się w trakcie ładowania.

Nie poinformowano, jakiej marki smartfon się zapalił. Należy jednak pamiętać, że każda, nawet wysokiej jakości elektronika może zareagować w podobny sposób. Szansa jest mała, ale jest.

Trzeba więc pamiętać o środkach ostrożności. Po pierwsze, NIGDY nie należy trzymać ładowanego smartfona koło dezodorantu ani żadnego innego łatwopalnego produktu.

Po drugie, co również jest nagminnie ignorowane, nie należy zostawiać smartfona do ładowania na całą noc. Nie tylko osłabia to baterię w urządzeniu, co spowoduje jego wcześniejszą „śmierć”, ale też istnieje ryzyko, że w trakcie, gdy my śpimy, pojawi się ogień, który szybko zajmie całe pomieszczenie czy nawet budynek.

Po trzecie wreszcie, nie wolno ładować telefonu na łóżku lub innych tego typu materiałach. To co prawa mieści się w ramach punktu pierwszego, niemniej jest to nagminnie łamane przez Polaków.

Jeśli nie przestrzega się powyższych zasad, pretensje w razie tragedii można mieć tylko do samego siebie.

dj

o2.pl

fot. Pixabay/unsplash.com (kolaż TZ)

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *