fot. X/Smoke-away/Just a Trader/Tesla Owners Silicon Valley (kolaż TZ)

Wczoraj SpaceX podjął kolejną próbę wystrzelenia rakiety Starship. To z jej pomocą Elon Musk zamierza skolonizować Marsa. Niestety, po 10 minutach test zakończył się niepowodzeniem. Doszło również do eksplozji.

Wczesne sobotnie popołudnie było drugą próbą Elona Muska wystrzelenia rakiety Starship. Faza startowa rozpoczęła się zgodnie ze zmodyfikowanym planem.

Modyfikacja terminu była konieczna z przyczyn technicznych. Pierwotnie test Starship miał odbyć się w piątek. Trzeba było jednak wymienić jeden z siłowników.

Trzy minuty po starcie rozpoczęła się separacja członów maszyny. Wzmacniacz Super Heavy odłączył się od górnego członu w przewidywanym czasie, jednak zbyt gwałtownie.

W efekcie doszło do eksplozji. Górny człon jednak zdołał „uciec” przed eksplozją, jak w Hollywoodzie.

Agencja Reuters przekazała już kilkanaście minut później, że test Starship się nie powiódł. Utracono łączność z częścią transportową około 10 minut po starcie.

– Straciliśmy dane z drugiego etapu… – powiedział gospodarz transmisji na żywo z testu Starship John Insprucker.

Testową misją było okrążenie naszej planety przez statek kosmiczny i wylądowanie na Pacyfiku.

Starship to najcięższy i wyjątkowy statek kosmiczny wyprodukowany przez SpaceX. To właśnie przez Starship Elon Musk zamierza w najbliższych latach rozpocząć na poważnie kolonizację Marsa.

Rakieta i statek ważą łącznie 5 tys. ton, mają 120 metrów długości, z czego 70 metrów to I stopień, Booster Super Heavy. Reszta to statek kosmiczny Ship24. Zbudowane są ze stali nierdzewnej.

Amerykańskie media przypominają, że 33 silniki Raptor muszą pracować w doskonałej synchronizacji, by wytworzyć aż 17 mln funtów siły ciągu, czyli około 75,6 mln Newtonów. Inaczej wszystko może eksplodować.

Starship różni się również od dotychczasowych pojazdów kosmicznych wytworzonych przez ludzkość tym, że w zamierzeniu ma móc gładko lądować na każdej powierzchni. To konieczność, jeśli Musk zamierza wysyłać tym ludzi na czerwoną planetę, gdzie na powierzchni nie ma żadnego oceanu, na którym pojazd mógłby wodować.

dj

polsatnews.pl / tymzyjesz.pl

fot. X/Smoke-away/Just a Trader/Tesla Owners Silicon Valley (kolaż TZ)

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *