fot. ilustracyjne/fot. Pixabay

Panuje powszechne przekonanie, że w kosmosie nie słychać dźwięku ze względu na próżnię i związanym z tym brakiem możliwości przemieszczania się fal dźwiękowych. To nie do końca prawda, jak podkreśla NASA. W ubiegłym już roku agencja wyodrębniła dźwięk, który pochodzi z czarnej dziury. Trzeba przyznać, że robi wrażenie!

Koszmarny dźwięk czarnej dziury

– Błędne przekonanie, że w przestrzeni nie ma dźwięku, wynika z faktu, że większość przestrzeni to próżnia, która nie zapewnia możliwości przemieszczania się fal dźwiękowych. Gromada galaktyk ma tak dużo gazu, że zarejestrowaliśmy prawdziwy dźwięk – napisano na profilu NASA Exoplanets.

– Tutaj jest wzmacniany i mieszany z innymi danymi, aby usłyszeć czarną dziurę – podkreślono, udostępniając grafikę z nagranym dźwiękiem, który naprawdę mrozi krew w żyłach!

Do posta załączono informację, że NASA wyodrębniła dźwięki czarnej dziury z większej ilości dźwięków.

Czym jest czarna dziura

Czarna dziura była do stosunkowo niedawna jedynie hipotetycznym zjawiskiem w kosmosie. Dziś, dzięki zaawansowanej technologii potwierdzono jej istnienie, choć nadal niewiele na ich temat wiadomo.

Czarną dziurą określa się nie tylko miejsce, lecz obszar czasoprzestrzeni w kosmosie, który posiada niespotykaną nigdzie indziej grawitację. Siła jest tak ogromna, że nic – nawet światło i informacja – nie jest w stanie jej opuścić.

Sam punkt jest niewielki, jednak nagromadzenie materii i siła grawitacji sprawia, że czarne pole i obszar, którego nic nie może opuścić, stale się poszerza. Obszar ten nazywa się horyzontem zdarzeń.

Jak powstają czarne dziury

Czarne dziury powstają, gdy kończy się wodór w gwiazdach o masie co najmniej 20 razy większej od Słońca. W jądrze gwiazdy zachodzą gwałtowne zmiany, zaś ta zaczyna się zapadać w potężnej eksplozji.

Może również dojść do zapaści gwiazdy bez efektu supernowej. Wówczas gwiazda niejako od razu „staje się” czarną dziurą.

Istnieją również teorie, że nie wszystkie czarne dziury są rzeczywiście czarnymi dziurami, ale… są to wytwory zaawansowanej kosmicznej cywilizacji służące do szybkich podróży między układami gwiazd czy nawet między galaktykami. Sprawę swego czasu bardzo poważnie traktował rząd USA, który w latach 2007-2012 prowadził program Advanced Aerospace Threat Identification Program. W jego ramach badano m.in. istnienie tuneli czasoprzestrzennych w kosmosie i ich możliwy związek z czarnymi dziurami.

dj

twitter.com / komputerswiat.pl / urania.edu.pl / tymzyjesz.pl

fot. ilustracyjne/fot. Pixabay

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *