fot. unsplash.com

Czy wiercenie w wulkanie w celu przebicia się do komory magmowej to dobry pomysł? Zdaniem naukowców tak i zamierzają go zrealizować. Wiercąc w islandzkim wulkanie chcą lepiej poznać, jak działają procesy wewnątrz wulkanów.

Zespół naukowców zamierza w ciągu najbliższych kilku lat przewiercić się przez zbocze wulkanu. Zamierzają w ten sposób pogłębić wiedzę na temat tego, jak magma zachowuje się pod ziemią i czemu dokładnie wulkany wybuchają.

Jednocześnie naukowcy chcą opracować skuteczną technologię wykorzystania niemal nieograniczonego źródła czystej energii, jaką mogą być złoża magmy w wulkanach. Kontrolowane naruszenie komory magmowej ma wykonać organizacja Krafla Magma Testbed (KMT).

Nazwa organizacji nie jest przypadkowa. Pochodzi od kaldery wulkanicznej Krafla, która znajduje się w północno-wschodniej części Islandii.

– Ma to być infrastruktura naukowa analogiczna do układu teleskopów, stacji polarnej, akceleratora cząstek czy obserwatorium dna morskiego, w której można zbadać i zrozumieć wcześniej mało znane środowisko – przekonywali członkowie KMT w artykule z 2018 roku.

Prace opierać się mają na poprzednich akcjach podjętych na początku stulecia. Wówczas prowadzono badania w pobliżu jednej z komór magmowych Krafla.

Wówczas zamierzano jedynie zbliżyć się do komory, by zbadać możliwość wykorzystania energii geotermalnej. Komora jednak znajdowała się na mniejszej głębokości, niż zakładano.

Przypadkowo przedarto się do skarbca magmy. W efekcie uniemożliwiło to dalsze próby wierceń. Temperatura 450 stopni Celsjusza zniszczyła odwiert.

Ustalono jednak przy tym ważną rzecz. Mianowicie wiercenie w komorze magmowej nie powoduje erupcji wulkanu.

Ekipa KMT zamierza więc ponownie spróbować. Jak przekonują, „możliwość wniknięcia w skorupę i pobrania próbek magmy dałaby ogromną wiedzę”. Plan w początkowej fazie zakłada bezpośredni pomiar temperatury, co byłoby pierwszym w historii takim pomiarem.

Ponadto jeśli uda się wykonać ten odwiert, kolejny planowany jest na 2028 rok.

– Oczywiście przed nami wiele wyzwań, w tym opracowanie wierteł i czujników zdolnych przetrwać intensywne ciepło, ciśnienie i kwasowość panujące w tych komorach. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, wiercenia rozpoczną się w 2026 roku – podaje KMT.

dj

interia.pl

fot. unsplash.com

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *