Ostatnio bawiłem się z popularnym ChatGPT i prowadziłem kilka dyskusji na różne tematy. Wnioski wysunąłem takie, że o ile jest to całkiem zmyślny twór, to nie nazwałbym go szczególnie inteligentnym. A już na pewno nie bezstronnym, ponieważ – z woli twórców – faworyzuje konkretne teorie i próbuje negować inne, wyraźnie nie zachowując obiektywizmu i faktycznie próbując ograniczać dostęp do żądanej wiedzy.

Problemy z prostymi sprawami

Z kilku „dyskusji” z ChatGPT opublikowałem ostatnio raczej humorystyczną wymianę zdań. Zadałem zagadkę z zawartą w niej odpowiedzią.

– Co to jest? Po stawie pływa i kaczka się nazywa? – zapytałem. ChatGPT rozpoznał, że „to zagadka”, po czym odpowiedział… „łabędź”. Czemu? Nie mam pojęcia.

Odnośnie „humoru”, sprawdziłem krążące po sieci plotki o rasistowskim nastawieniu algorytmu ChatGPT. Okazało się, że bez problemu opowiedział mi na moją prośbę – nieśmieszny moim zdaniem – żart o Polakach. Gdy od razu potem poprosiłem o żart o Żydach… ten odmówił zasłaniając się tym, że takie żarty mogą pobudzać stereotypy i nienawiść.

Ma informacje, ale nieaktualne

Poprosiłem też ChatGPT o opisanie kilku bardziej znanych dziennikarzy. Czy wie, kim są, z jakimi mediami są związani. Tu było ciekawie. Pytając o aktualnie żyjące osoby, znane powszechnie w środowiskach wolnościowych, ChatGPT podawał najpierw osoby nieżyjące o tym imieniu i nazwisku, a tych, o których mi chodziło, wymieniał dopiero po bardzo dokładnym i kilkukrotnym doprecyzowaniu, o kogo chodzi.

Oczywiście, może to przypadek. Niemniej ciężko nie dostrzegać, że pewną grupę osób po prostu przemilczał. To jednak jeszcze nic w porównaniu z jego stronniczością w sprawie tzw. kontrowersyjnych tematów.

Wyraźna stronniczość

Choć ChatGPT zapewnia, że jego zadaniem jest dostarczenie wiedzy i przekazanie jej w sposób obiektywny i bezstronny, to jest to tylko nic nie znacząca formułka. Są tematy, których nie przedstawia w sposób obiektywny. Jednym z nich jest klimatyzm.

Zapytałem ChatGPT o globalne ocieplenie. Podał obszerne informacje na ten temat. Następnie poprosiłem o argumenty świadczące o tym, że globalne ocieplenie jest wywołane przez człowieka. Również bez problemu je przytoczył. Schody zaczęły się, gdy poprosiłem o argumenty zaprzeczające wpływowi człowieka na ten temat. Wówczas ChatGPT twierdził, że „nie może” (sic!) ich przytoczyć.

Po dopytywaniu okazało się, że może i to zrobił. Choć wyraźnie niechętnie, generując całe akapity o tym, że negacjonizm klimatyczny jest zły, rzekomo nienaukowy, etc.. W przeciwieństwie jednak do argumentów „za”, „przeciw” na koniec kontrował tymi pierwszymi.

Było tak również przy innych „kontrowersyjnych” tematach, jak np. rasizm, różnice między rasami – gdzie co ciekawe przyznał, że istnieją istotne fizyczne różnice między rasami, zarzekając się przy tym, że jest to nieistotna informacja – i kilka innych.

Kilkukrotnie też w kontekście powyższych rozmów pytałem, jak to jest z jego bezstronnością. Na początek ChatGPT przekonuje, że ma za zadanie w sposób bezstronny i obiektywny przekazywać informacje, o które zapyta użytkownik. Gdy wykazuję mu wyraźną stronniczość – jak w przypadku czy to klimatyzmu czy żartów o poszczególnych narodowościach – ten „przeprasza” i powtarza się.

W pewnym jednak momencie zdarza mu się twierdzić, że to ja „błędnie interpretuję” jego wypowiedzi biorąc je za stronniczość. Na czym polega moja „błędna interpretacja”, gdy nie ma problemu z opowiedzeniem dowcipu o Polakach, a trzy sekundy później ma problem z opowiedzeniem dowcipu o Żydach?

Podsumowując, ChatGPT który wiele osób zachwala nie jest taki mądry. Ale za to jest stronniczy. A wielkie uwielbienie i zachwyt nad nim wynika z tego, że ludzkość jako ogół po prostu głupieje.

Dominik Cwikła

chat.openai.com / tymzyjesz.pl

fot. ilustracyjne/fot. Pixabay/imgflip.com/tymzyjesz.pl (kolaż)

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Dominik Cwikła
Śledź nas!

By Dominik Cwikła

Współtwórca i pomysłodawca portalu TymŻyjesz.pl. Dziennikarz i publicysta. Jestem założycielem i redaktorem naczelnym portalu Kontrrewolucja.net oraz podcastu RadioWolność.pl. Pracuję w tv wRealu24. Z przeszłości warto wspomnieć: Wydawanie Gazety "Rycerstwo", prowadziłem audycję historyczno-rozrywkową "Tak było" w Radiu SIM oraz w Radiu Strefa Chwały audycję historyczną "Christian Story". Dotychczas pisałem na kilku portalach i w kilku gazetach, m.in. jako wicenaczelny wSensie.pl oraz dziennikarz nczas.com. Prowadziłem programy w NCzasTV, Mediach Narodowych, Korona TV i Krul TV. Obrońca życia, monarchista, bezpartyjny. Zachęcam do wspierania mojej działalności poprzez zrzutkę https://zrzutka.pl/gkvmg5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *