Pixabay

Wiele osób obawia się postępującej robotyzacji. Uważają one, że maszyny mogą zniszczyć ludzkość. Tymczasem w USA robot zaatakował pracownika Tesli.

Do zdarzenia doszło w 2021 r. w fabryce Tesli w Austin w Teksasie. Pracownik zajmujący się programowaniem oprogramowania służącego do sterowania robotami został zaatakowany przez jedną z maszyn.

Robot ten służył do przenoszenia aluminiowych elementów produkowanych pojazdów. Wbił on w plecy i ramię inżyniera swoje „pazury”, czym doprowadził do poważnych obrażeń.

Dwa inne roboty zostały natychmiast wyłączone przez pracowników. Trzeci, który zaatakował inżyniera, pozostał przez przypadek w trybie operacyjnym.

Dopiero po naciśnięciu przycisku awaryjnego mężczyźnie udało się uwolnić. Podobno nie potrzebował on dni wolnych od pracy, aby dojść do siebie po tym incydencie.

Wypadek ten wzbudził potrzebę dyskusji nad bezpieczeństwem pracowników, którzy na co dzień pracują wspólnie z robotami. Konieczne jest bowiem uważne monitorowanie hal produkcyjnych, a także wprowadzenie odpowiednich procedur.

Tesla zamierza także dokonać analizy oprogramowania robotów. Celem tej operacji jest wyszukanie ewentualnych błędów i ich wyeliminowanie.

Z całą pewnością incydent ten negatywnie odbije się na reputacji firmy Elona Muska. Konieczne więc będzie podjęcie zdecydowanych kroków.

Wykorzystywanie robotów w produkcji samochodów zdecydowanie podnosi efektywność pracy. Należy jednak zadbać o to, aby współpraca ludzi i maszyn była bezpieczna.

Przykład Tesli pokazuje, że sztuczna inteligencja może być niebezpieczna dla pracowników. Niemniej jednak nie jest to niebezpieczeństwo rodem z filmów science fiction, przynajmniej obecnie.

PS

zmianynaziemi.pl / tymzyjesz.pl

Foto ilustracyjne: Pixabay

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca! Jeśli się podobał, prosimy o udostępnienie go na Twoich mediach społecznościowych. Zachęcamy również do polubienia nas na Facebooku i Twitterze!

A jeśli chcesz jeszcze bardziej docenić naszą pracę, możesz postawić nam wirtualną kawę! Będziemy MEGA wdzięczni 🙂 Aby to zrobić, kliknij banner poniżej.

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

TUTAJ TEŻ SIĘ ZAREKLAMUJESZ! ALBO I NAD BANNEREM!

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *