fot. X/BuckarooBanzai/Ig/berlin.1969 (kolaż TZ)

Choć Jan-Krzysztof Duda nie wygrał światowych mistrzostw w szachach, to wywołał wielkie emocje medialne. Wszystko przez brak krótkiego gestu na początku starcia.

W dniach 26-31 grudnia w Uzbekistanie trwały mistrzostwa świata w szachach szybkich i błyskawicznych. Udział w nich wziął Jan-Krzysztof Duda.

Polski zawodnik wywołał wielkie poruszenie już pierwszego dnia, gdy miał zmierzyć się z Denisem Chismatullinem z Rosji. O sprawie napisał jako pierwszy hiszpański dziennik „El Pais”.

– Polski zawodnik Jan-Krzysztof Duda odmówił podania ręki Chismatullinowi w meczu pierwszej rundy – poinformowano.

Odmowa podania ręki wywołała w sieci wielkie emocje. Wiele osób skrytykowało Polaka za nieprzywitanie się z przeciwnikiem w szachach. W końcu przypisywanie obywatelowi jakiegoś kraju odpowiedzialności za działania jego rządu to głupota.

Jednak jak się okazuje, w tym przypadku tak nie było.

– Denis Chismatullin jest zadeklarowanym zwolennikiem Władimira Putina i rosyjskiej agresji na Ukrainę i do tej pory nie został usunięty z międzynarodowej rywalizacji – mimo tego, że jego rodak Siergiej Karakin właśnie z tych powódek został zdyskwalifikowany – podkreśliło Polsat News.

Z kolei Jan-Krzysztof Duda jest zdeklarowanym przeciwnikiem wojny rosyjsko-ukraińskiej. Angażował się też we wspieranie Kiryła i Tichona – młodych ukraińskich szachistów.

Duda podczas mistrzostw świata zajął 10 miejsce. Wygrał 10 spotkań, siedem zremisował i cztery przegrał.

dj

polsatnews.pl

fot. X/BuckarooBanzai/Ig/berlin.1969 (kolaż TZ)

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *