Henryk Kasperczak wypadek.Henryk Kasperczak jako trener Górnika Zabrze. (Fot. Radek182, CC BY 3.0, Wikimedia Commons)

Legendarny polski piłkarz, a później trener Henryk Kasperczak miał wypadek. Do niebezpiecznego zdarzenia doszło podczas prac w ogródku.

Jak podaje portal dts24.pl, 76-letni Kasperczak przewrócił się i poleciał w dół, gdy kosił trawnik przed swoim domem we Francji, gdzie mieszka na co dzień. Leżał przez około godzinę, zanim nadeszła pomoc.

Kosiłem trawnik traktorkiem, a potem wziąłem taką dużą kosiarkę ręczną. Trochę pokropiło i było ślisko. Byłem na pochyłym terenie, poślizgnąłem się i poleciałem w dół. Niestety okazało się, że to nie koniec. Bardzo bolały mnie żebra, zrobiono badania i okazało się, że mam też złamane. Nie wiadomo jeszcze, na ile to jest poważne – powiedział w rozmowie z „Przeglądem Sportowym”

Dobrze, że kosiarka nie trafiła mnie w głowę, bo nie wiem, czy byśmy teraz rozmawiali – dodał.

W rozmowie z portalem sportowefakty.wp.pl uzupełnił: – Byłem przytomny, ale nie mogłem się ruszyć Leżałem tak około godzinę, aż dostrzegli mnie przechodnie i wezwali pomoc

Kasperczak przez około trzy miesiące będzie się poruszał na wózku inwalidzkim. Czeka go też żmudna rehabilitacja. Zapewnia jednak, że czuje się dobrze.

Henryk Kasperczak – kariera piłkarska i trenerska

Henryk Kasperczak to znana postać w polskiej piłce nożnej. Jako piłkarz i trener osiągnął wiele sukcesów zarówno w kraju, jak i za granicą. 

W Polsce jako piłkarz największe sukcesy święcił ze Stalą Mielec, z którą dwukrotnie zdobył mistrzostwo Polski (1973 i 1976). W 1978 roku wyjechał do Francji, gdzie występował w FC Metz przez dwa sezony.

W reprezentacji Polski zadebiutował w 1973 roku w meczu z Irlandią. W sumie rozegrał 61 spotkań i strzelił 5 goli. Był członkiem legendarnej drużyny Kazimierza Górskiego Brał udział w dwóch mistrzostwach świata: w 1974 roku w RFN, gdzie Polska zajęła trzecie miejsce, i w 1978 roku w Argentynie, gdzie Polska była piąta. W 1976 roku zdobył także srebrny medal na igrzyskach olimpijskich w Montrealu.

Po zakończeniu kariery piłkarskiej został trenerem. Jego pierwszym klubem był FC Metz, który prowadził od 1979 do 1984 roku. Potem pracował w innych francuskich zespołach, takich jak AS Saint-Étienne, RC Strasbourg, Racing Club de France czy SC Bastia. W latach 90. zaczął trenować reprezentacje afrykańskie: Wybrzeże Kości Słoniowej, Tunezję, Maroko i Mali. Z Tunezją zdobył wicemistrzostwo Afryki w 1996 roku, a z Mali trzecie miejsce w 2002 roku.

W Polsce Kasperczak znany jest przede wszystkim jako trener Wisły Kraków, z którą trzykrotnie sięgnął po tytuł mistrza kraju (2003, 2004 i 2011). Prowadził także Górnika Zabrze i AO Kawala z Grecji. Ostatnim jego pracodawcą była ponownie reprezentacja Tunezji, którą opuścił w 2017 roku.

JW
Źródło: dts24.pl / Przegląd Sportowy / sportowefakty.wp.pl
Fot. Radek182, CC BY 3.0, Wikimedia Commons

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *