Billy Graham w maju 2008 / Foto: shstrng - Superstar Billy Graham, CC BY 2.0, Wikimedia CommonsBilly Graham w maju 2008 / Foto: shstrng - Superstar Billy Graham, CC BY 2.0, Wikimedia Commons

Nie żyje legenda wrestlingu i były kulturysta Eldridge Wayne Coleman. Był znany pod pseudonimem Superstar Billy Graham. Miał 79 lat.

Nie żyje Superstar Billy Graham. Był pierwszym głównym mistrzem federacji WWE i członkiem Galerii Sław WWE. Jak przekazała jego żona, ostatnie tygodnie życia spędził w szpitalu na oddziale intensywnej terapii.

Superstar Billy Graham trafił do szpitala z powodu „wielonarządowej infekcji”. Lekarze przez trzy tygodnie walczyli o życie byłego sportowca. Niestety, już nic nie można było zrobić.

Medycy chcieli już wcześniej odłączyć go od aparatury podtrzymującej życie. Zgody na to nie wydała jednak rodzina Grahama. Ostatecznie zmarł 17 maja 2023 roku w wieku 79 lat.

Swoją przygodę ze sportem Eldridge Wayne Coleman zaczął jako nastolatek. Już wtedy odnosił sukcesy w zawodach kulturystycznych. Później trenował także futbol amerykański, przez trzy lata grając dla Houston Oilers i Oakland Riders.

Dopiero w 1970 roku Coleman zaistniał w świecie wrestlingu. To wtedy przyjął pseudonim Superstar Billy Graham. Było to na cześć protestanckiego ewangelisty o tym samym nazwisku, Coleman uchodził bowiem za człowieka religijnego.

W 1977 roku Graham wstąpił do World Wide Wrestling Federation – obecnie World Wrestlig Entertainment (WWE). W tym samym roku zdobył mistrzostwo Federacji, pokonując w walce o pas Bruno Sammartino. Nie było to jednak uczciwe zwycięstwo, bowiem Graham podczas przypięcia przeciwnika nogami oparł się o liny ringu.

Swój pas mistrzowski nosił przez 296 dni, co uczyniło z niego pierwszego mistrza, który miał pas przez ponad miesiąc. W lutym 1978 roku przegrał jednak walkę z  Bobem Backlundem, tracąc pas. Niedługo po tym opuścił Federację.

Później swoich sił próbował także jako strongman. Jednak w latach 80. powrócił do wrestlingu. Karierę musiał jednak przerwać w 1987 roku ze względu na problemy zdrowotne.

Na sportowej emeryturze zajął się ewangelizacją oraz walką z alkoholizmem i narkomanią, jako aktywista społeczny. W 2004 roku został wprowadzony do WWE Hall of Fame. Później jednak zażądał usunięcia go z Galerii Sław, po tym, jak wprowadzono do niej Abdullaha the Butchera. Graham sprzedał pierścień członka Hall of Fame na eBay’u. 

mx
sport.pl
Foto: shstrng – Superstar Billy Graham, CC BY 2.0, Wikimedia Commons

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *