Iga Świątek.Iga świątek. / Fot. Peter Menzel, CC BY-SA 2.0, Wikimedia Commons

Iga Świątek nie jest już liderką światowego rankingu tenisistek. Polka numerem jeden była przez 75 tygodni z rzędu, co jest 10. najlepszym wynikiem w historii.

Świątek liderką rankingu WTA została 4 kwietnia 2022 roku. Od tego czasu bez przerwy była na szczycie. Piękny sen skończył się 11 września 2023 roku.

Polska tenisistka zajmuje teraz drugą pozycję w rankingu. Nową liderką jest Białorusinka Aryna Sabalenka, która w zakończonym wczoraj US Open doszła do finału. Świątek odpadła w 1/8 finału.

Świątek była pierwszą Polką w historii tenisa, która została liderką światowego tenisa. A gdy już na pierwsze miejsce wskoczyła, to nie oddała go aż przez 75 tygodni z rzędu. To 10. najlepszy wynik w historii kobiecego tenisa. „Wypchnęła” tym samym z TOP10 Caroline Woźniacki – Dunkę polskiego pochodzenia, która na szczycie znajdowała się przez 71 tygodni.

Niekwestionowaną rekordzistką pod tym względem jest Niemka Steffi Graf, która od 17 sierpnia 1987 aż przez 377 tygodni z rzędu zajmowała pierwsze miejsce w rankingu. Kolejne miejsca w tym zestawieniu zajmują Amerykanki. Martina Navratilova liderką była przez 332 tygodnie z rzędu, a Serena Williams przez 319.

Ranking WTA opracowywany jest od 3 listopada 1975 roku przez Women’s Tennis Association, tj. organizację prowadzącą zawodową rywalizację kobiet.


JW
Fot. Peter Menzel, CC BY-SA 2.0, Wikimedia Commons

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *