Galeria handlowa.Galeria handlowa. Fot. Igor Karimov/Unsplash

H&M to jedna z największych i najbardziej znanych sieci sklepów odzieżowych na świecie. Jednak w ostatnim czasie firma boryka się z problemami finansowymi i konkurencją ze strony innych marek. W związku z tym szwedzki gigant podjął decyzję o zlikwidowaniu 100 sklepów w różnych krajach, najwięcej w Niemczech. Pracę straci ok. 1500 osób.

Kryzys w branży trwa od jakiegoś czasu i ma kilka przyczyn. Eksperci wskazują przede wszystkim na zmianę preferencji konsumentów, którzy coraz częściej wybierają zakupy online lub odzież używaną. Do tego chodzi wzrost kosztów produkcji i transportu odzieży.

Nie bez znaczenia jest także fakt, że sieci handlowe w pewnym momencie postawiły na zbyt daleko idącą ekspansję. Coraz więcej sklepów nie jest rentownych, nie generują wystarczających przychodów i obciążają bilans firmy.

Wszystko to sprawiło, że szwedzki potentat H&M zdecydował o zamknięciu 100 sklepów stacjonarnych na całym świecie do końca 2023 roku, a pracę straci 1500 osób. Dokładnej listy sieć jeszcze nie zdradziła. Portal „Textil Wirtschaft” zdradza jednak, że kilkanaście placówek zostanie zamkniętych w Niemczech. Zlikwidowano już jeden ze sklepów w Kolonii, następne będą w Hanowerze czy w Wetzlarze. Nie wiadomo, czy podobny los spotka którąś z placówek w Polsce. Nad Wisłą działa ok. 200 sklepów H&M.

Co dalej z H&M?

H&M nie rezygnuje jednak z działalności w Niemczech i na świecie. Firma zapowiada, że będzie kontynuować swoją strategię transformacji cyfrowej.

Szwedzka firma stawia na rozwój sprzedaży online. To zmiany, które naturalnie zachodzą na rynku odzieżowym i nie tylko. H&M nie wyklucza też otwarcia nowych sklepów w niektórych regionach, gdzie widzi potencjał wzrostu.

JW
Fot. Igor Karimov/Unsplash

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *