Wysadzona zapora w Nowej Kachowce. / foto: screen TwitterWysadzona zapora w Nowej Kachowce. / foto: screen Twitter

Zapora znajdująca się na Dnieprze w Nowej Kachowce została wysadzona przez Rosjan, co może doprowadzić do katastrofy humanitarnej. Kreml oskarża jednak o sabotaż Ukrainę.

Rosjanie wysadzili tamę na Dnieprze w Nowej Kachowce. Ukraina i jej zachodni sojusznicy mówią o celowej zbrodni wojennej, natomiast Kreml twierdzi, ze to ukraiński sabotaż.

Jak podaje Reuters „żadna ze stron nie przedstawiła publicznie dowodów na to, kto ponosi winę”. Agencja przypomina, że zgodnie z Konwencjami Genewskimi wysadzanie zapór podczas wojny jest zakazane, gdyż stanowi to zagrożenie dla ludności cywilnej.

Zniszczenie zapory może doprowadzić do tego, że w zagrożonej strefie znajdzie się ponad 80 miejscowości. Ewakuacja części z nich już się rozpoczęła.

Jak donosi Reuters do południa molo w Chersoniu zostało już zatopione przez wznoszącą się wodę. „Do tej pory poziom wody wzrósł o metr”, powiedział jeden z mieszkańców.

Zapora w Nowej Kachowce zaopatruje w wodę tereny rolnicze południowej Ukrainy, w tym na okupowanym przez Rosję Półwyspie Krymskim, a także chłodzi należącą do Rosji elektrownię jądrową Zaporoże.

Zniszczenie tamy może spowodować katastrofę humanitarną w samym centrum strefy działań wojennych. Jak podaje Reuters zmienia to także linię frontu w momencie, gdy Ukraina rozpoczyna długo oczekiwaną kontrofensywę.

Zdaniem Kremla to Ukraińcy dokonali sabotażu wysadzając tamę, by odwrócić uwagę właśnie od kontrofensywny, która – według moskiewskiej propagandy – słabnie. Pojawiły się jednak również zupełnie absurdalne twierdzenia rosyjskich urzędników, według których tama pękła sama z siebie.

„Rosyjscy terroryści. Zniszczenie tamy elektrowni wodnej w Kachowce tylko potwierdza całemu światu, że muszą oni zostać wydaleni z każdego zakątka ukraińskiej ziemi”, napisał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na Telegramie.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg nazwał to „oburzającym aktem, który po raz kolejny pokazuje brutalność rosyjskiej wojny na Ukrainie”. Z kolei rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że „możemy jednoznacznie stwierdzić, że mówimy o celowym sabotażu ze strony ukraińskiej”.

„Najwyraźniej ten sabotaż jest również związany z faktem, że po rozpoczęciu działań ofensywnych na dużą skalę dwa dni temu, teraz ukraińskie siły zbrojne nie osiągają swoich celów, te działania ofensywne słabną”, dodał.

πr

Reuters

foto: screen Twitter

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca! Jeśli się podobał, prosimy o udostępnienie go na Twoich mediach społecznościowych. Zachęcamy również do polubienia nas na Facebooku i Twitterze!

A jeśli chcesz jeszcze bardziej docenić naszą pracę, możesz postawić nam wirtualną kawę! Będziemy MEGA wdzięczni 🙂 Aby to zrobić, kliknij banner poniżej.

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

TUTAJ TEŻ SIĘ ZAREKLAMUJESZ! ALBO I NAD BANNEREM!

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *