fot. YT/Janusz Jaskółka

Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego w pełnym składzie orzekła dziś, że wybory parlamentarne 15 października były ważne. Inna decyzja mogłaby doprowadzić do poważnego chaosu w pańśtwie.

– Wybory parlamentarne przeprowadzone 15 października były ważne – orzekła Izba SN.

Decyzję podjęto jednogłośnie. Wielu komentatorów wskazywało, że wybory mogłyby zostać unieważnione. Wpłynęło bowiem znacznie więcej niż w poprzednich latach protestów wyborczych.

Łącznie było ich 1200. Rozpatrywano je ponad dwa miesiące. Większość była jednak bezzasadna.

Zgodnie z przepisami, ważność wyborów do parlamentu rozstrzyga cały skład Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego. Werdykt zostaje wydany na podstawie sprawozdania Państwowej Komisji Wyborczej z wyborów oraz opinii trzyosobowych składów co do poszczególnych protestów.

– Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego w pełnym składzie stwierdziła ważność wyborów z 15 października – przekazała sędzia Joanna Lemańska po godz. 13.30.

Spośród 1177 protestów wyborczych za zasadne uznano 14 z nich, jednak „nie wpływały one na wynik wyborczy”, jak przekazał sędzia Paweł Wojciechowski. Większość z nich oddalono z powodu m.in. braku podpisów czy braku sformułowania konkretnych zarzutów.

Zdarzały się również braki uzasadnień wniosków oraz przekroczenie terminu na składanie protestu. Ten minął 25 października ubiegłego roku.

– Złożone protesty, przy tak wysokiej frekwencji wyborczej, to nie jest jeden procent, to nie jest jeden promil, to nie jest nawet jedna dziesiąta promila, ale to są zaledwie setne promila osób uczestniczących wyborach – wskazał sędzia Sylwester Marciniak.

Orzeczenie o nieważności wyborów wywołałoby potężny chaos w kraju. Spowodowałoby de facto proces odzyskiwania stanowisk i funkcji przez ludzi poprzedniej władzy. Biorąc pod uwagę poziom emocji wśród ludzi, niewykluczone, że doszłoby nawet do wojny domowej lub fizycznej likwidacji przeciwników politycznych.

dj

interia.pl

fot. YT/Janusz Jaskółka

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *