Zamieszki we Francji Źródło: Twitter

We Francji trwają zamieszki po śmierci 17-latka, który został zastrzelony przez policjantów po tym, jak nie zatrzymał się do kontroli. Burdy, rozboje i ataki, które rozlały się na całą Francję, a nawet dotknęły francuskojęzycznej części Belgii i francuskojęzycznej części Szwajcarii, zaczynają przypominać regularne powstanie.

Z czymś takim jak zamieszki, które trwają we Francji, nie mieliśmy do czynienia od czasów zamieszek, które w USA miały miejsce po śmierci George’a Floyda.

Ogromna fala zniszczeń i przemocy

Uczestnicy „protestów”, choć to, co się dzieje we Francji, trudno wciąż nazywać „protestami”, masowo okradają sklepy z obuwiem i odzieżą oraz restauracje należące do sieci popularnych fastfoodów (m.in. McDonald’s).

Do tej pory zdewastowano ok. 250 oddziałów banków, ok. tuzina dużych centrów handlowych, 200 dużych sklepów detalicznych i 250 sklepów tytoniowych.

Przez Francję przetacza się także fala pożarów wywołanych podpaleniami.

Do 1 lipca aresztowano ok. pół tysiąca osób. Francuskie media twierdzą, że w niektórych miastach akcje plądrowania sklepów są zorganizowane, a przewodzą im osoby uzbrojone w metalowe pręty i kije bejsbolowe.

W wielu miejscach we Francji ograniczone zostało prawo do zgromadzeń i wprowadzono godzinę policyjną.

Ataki na kościoły

Podczas zamieszek dochodzi także do ataków na chrześcijańskie miejsca kultu. Chuligani plądrują i bezczeszczą kościoły.

W jednej z ewangelickich świątyń wandale zostawili po sobie napis: „Ostatnim prorokiem jest Mahomet. Jezus nie jest Bogiem, a tylko posłańcem”.

Zamieszki wylały się poza Francję

Zamieszki, które z początku ograniczały się do największych francuskich miast, obecnie mają miejsce także w Belgii i Szwajcarii.

W szwajcarskiej Lozannie podczas protestów nastolatkowie wybijali szyby w oknach sklepów, a także rzucali kamieniami i koktajlami mołotowa w interweniującą policję.

SJ

PAP / Twitter

Fot. Twitter

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *