Flaga NATO.Flaga NATO. Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay

Napięta sytuacja w Kosowie po zamieszkach. Siły pokojowe NATO są obecne w tym kraju przez trzeci dzień z rzędu. Z kolei serbski minister obrony przeprowadził inspekcję oddziałów rozmieszczonych w pobliżu granicy.

Zamieszki skłoniły NATO do wysłania dodatkowych oddziałów do Kosowa. Sojusz i Zachód oskarżyły ów kraj o to, że nie zrobił wystarczająco dużo, aby zapobiec przemocy, podczas której w poniedziałek rannych zostało kilkudziesięciu żołnierzy.

NATO zapowiedziało, że wyśle dodatkowych kilkuset żołnierzy, by wzmocnić swoją czterotysięczną misję w Kosowie. Powodem niepokojów jest wściekłość Serbów spowodowana tym, że porozumienie z 2013 roku o utworzeniu stowarzyszenia autonomicznych gmin, w których stanowią większość nigdy nie zostało wdrożone.

Nasiliły się one po kwietniowych wyborach, które zbojkotowali Serbowie z północnego Kosowa. Spowodowało to, że zwycięstwo odnieśli kandydaci z mniejszości albańskiej.

Po tym jak objęli oni urząd, pomimo 3,5-procentowej frekwencji wyborczej, Stany Zjednoczone, czyli jeden z zagorzałych zwolenników niepodległości Kosowa, zdecydowały się odwołać udział kosowskich wojsk w ćwiczeniach wojskowych NATO.

Ambasador USA w Serbii Christopher Hill powiedział, że mogą nastąpić dodatkowe ruchy, ale nie zdradził szczegółów. „Chcemy większych postępów w Kosowie, chcemy ustanowienia stowarzyszenia serbskich gmin, chcemy normalizacji zobowiązań (podjętych) przez oba kraje”, powiedział.

πr

Reuters

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *