Pixabay

Tegoroczna konferencja klimatyczna COP28 odbyła się w Dubaju. W czasie jej obrad sułtan Al Jaber stwierdził, że ludzkość zamieszka w jaskiniach, jeśli odejdzie od paliw kopalnych. Słowa te wywołały wielkie poruszenie wśród klimatystów.

Sułtan Al Jaber był przewodniczącym konferencji COP28. W czasie swojego wystąpienia stwierdził, że brak jest naukowych dowodów, które by potwierdzały, że całkowita rezygnacja z paliw kopalnych jest niezbędna do ograniczenia globalnego ocieplenia do 1,5 stopnia Celsjusza.

Co więcej, przyznał on również, że wycofywanie się z paliw kopalnych może doprowadzić do poważnych konsekwencji gospodarczych. Mogą one objąć nawet cofnięcie się w rozwoju całej ludzkości.

Twierdzenia te wywołały obawy wśród klimatystów. Mogą one bowiem stanowić podstawę do wycofania się z porozumień klimatycznych, jakie zostały już zawarte.

Obrońcy klimatu od dawna twierdzą, że konieczne jest jak najszybsze odejście od paliw kopalnych. Nie zwracają jednak w ogóle uwagi na koszty i skutki tego przedsięwzięcia.

Prowadzone przez klimatystów akcje często wywołują społeczne oburzenie. Najlepszym tego przykładem są blokady ruchliwych dróg, które można zaobserwować w wielu krajach Europy.

Istotne było również coś innego. Wypowiedzi sułtana spotkały się z różnymi reakcjami. Niektórzy bowiem w pełni zgodzili się z zaprezentowanym przez niego stanowiskiem.

Warto zwrócić uwagę, że przedstawiciele Polski opowiadali się za rozsądnym i racjonalnym podejściem do przejścia od paliw kopalnych do niskoemisyjnych źródeł energii. Zaznaczali przy tym, że konieczne jest wsparcie obywateli w transformacji energetycznej.

W rzeczywistości transformacja ta będzie niezwykle kosztowna dla obywateli. Spowoduje ona nawet poważne zubożenie ludzi.

Z tego względu wszelkie przejawy zdrowego rozsądku w tym zakresie są pożyteczne. Szczególnie gdy padają one w tak dużych imprezach jak COP28.

PS

zmianynaziemi.pl / tymzyjesz.pl

Foto ilustracyjne: Pixabay

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *