fot. ilustracyjne/fot. Pixabay

W Polsce, mimo chwilowych opadów, trwa susza. Pierwsze jej oznaki są już widoczne, a rolnicy obawiają się drastycznych spadków plonów.

Franciszek Nowak, rolnik z gospodarstwa w Jeziorkach w woj. wielkopolskim w rozmowie z Polsat News ostrzegł, że rolnicy mają poważny problem. Spodziewają się plonów mniejszych nawet o 25 proc..

Z powodu braku wystarczających opadów, rośliny próbują dotrzeć korzeniami do innych źródeł wody. Nie zawsze się to jednak udaje. W efekcie zaczynają wysychać.

Wówczas rośliny stają się brzydsze, mniej dorodne aż w końcu usychają. Nawet, jeśli będzie nadawała się do spożycia, będzie mała i nieatrakcyjna.

– Spójrzmy na takiego buraka, jego liście są poskręcane, a cała roślina jest zwinięta, żeby jak najmniejszą powierzchnią oddawać wodę. Korzeń ma połowę mniejszy, niż powinien mieć o tej porze roku – powiedział dziennikarz Polsat News Piotr Kotwicki.

– Jak spojrzymy sobie na to w większej skali, na przykład całego pola, to wystarczy spojrzeć, aby zobaczyć skutki suszy. Gdyby pogoda była odpowiednia, to pole powinno być zazielenione. Nie powinno być widać przerw między rzędami – relacjonował.

Przypomniał również, że w tym rejonie nie było deszczu od sześciu tygodni. O ile w marcu i w kwietniu było w porządku, tak w maju było sucho, a burze przeszły tylko punktowo.

Co ciekawe, choć bardzo niekorzystne dla rolników, mniejsza ilość zbiorów nie oznacza, że ceny wzrosną.

– Ceny mogą nie wzrosnąć ze względu na import produktów rolnych z Ukrainy. Natomiast jeśli wkrótce nie spadnie deszcz, to straty mogą być dwa razy większe – podkreślił Kotwicki.

Kolejny problem to zakontraktowanie zboża, którego jeszcze nie zebrano. Nikt nie chce tego zrobić, ponieważ spichlerze są pełne właśnie z powodu zboża z Ukrainy.

Jedyna dobra wiadomość dla rolników to tak, iż KE porozumiała się z kilkoma państwami Europy – w tym z Polską – w sprawie embarga produktów rolno-spożywczych z Ukrainy. Teoretycznie więc nowe partie zboża nie powinny do nas docierać. Jednak nie gwarantuje to, że uda się rozładować spichlerze na czas.

dj

polsatnews.pl

fot. ilustracyjne/fot. Pixabay

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *