Donald Tusk.Donald Tusk. / foto: Wikimedia, European People's Party, CC BY 2.0

Po artykułach w zagranicznej prasie można wyczuć, że nowy rząd Donalda Tuska póki co zawodzi oczekiwania Zachodu dot. naprawy demokracji w Polsce. W brytyjskiej prasie znów pojawiły się teksty krytykujące nową władzę.

Polski kryzys systemu prawnego był już szeroko komentowany przez największe tytuły amerykańskiej prasy. „The Washington Post” i „The American Spectator” zauważyły, że konflikt pomiędzy PiS-em a PO osłabia polską demokrację i jest prezentem dla Moskwy.

Tytuły te stwierdzały, że na ten moment wcale nie jest pewne, że Polska idzie w stronę odzyskania silnej demokracji i niezależnego sądownictwa. Można w nich było przeczytać także krytykę dot. „wprowadzania demokracji siłą”.

Czytaj więcej: Amerykańska prasa: Konflikt Kaczyńskiego z Tuskiem prowadzi do anarchii i rozlewu krwi

Brytyjska prasa: Autorytarne metody

Krytyka nowego rządu pojawia się także w prasie brytyjskiej. „The Spector” zauważa, że wygrana obozu Koalicji Obywatelskiej miała oznaczać „zwycięstwo centryzmu nad populizmem, a światowym mediom przedstawiono narrację, że awanturnicza, prawicowa partia Prawo i Sprawiedliwość została odrzucona i ponownie zwyciężyła przyzwoitość”.

„Podczas kampanii wyborczej Tusk wielokrotnie obiecywał «odpolitycznienie» państwowych mediów i przywrócenie rządów prawa. Po zaprzysiężeniu na premiera w zeszłym miesiącu nie zajęło mu dużo czasu, aby uciec się do autorytarnych metod, które doprowadziłyby do międzynarodowego oburzenia, gdyby nie stała za nimi rzekomo umiarkowana osoba” – pisze publicysta Carson Becker.

Brytyjskie media krytykują fakt przejęcia mediów publicznych na podstawie uchwały oraz wysłanie ludzi do budynków TVP przez ministra Sienkiewicza, gdy nie było stuprocentowo pewne, że jest to zgodne z prawem.

Jednocześnie jednak „The Spector” przypomina, iż „TVP nie jest pomnikiem obiektywnego dziennikarstwa”, a za rządów PiS stacja była tubą propagandową rządu.

Zdaniem Brytyjczyków nie można jednak łamać praworządności w imię „przywrócenia porządku prawnego i zwykłej przyzwoitości w życiu publicznym”.

Medium stwierdza także, że głoszenie potrzeby przywrócenia zasad demokracji i praworządności kontrastuje z „widokiem policji otaczającej stację telewizyjną i aresztowaniem jego przeciwników”.

SJ

The Spector

foto: Wikimedia, European People’s Party, CC BY 2.0

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *