Flaga Polski Źródło: PixabayFlaga Polski Źródło: Pixabay

Represjonowanie polskiej mniejszości na Białorusi nie ustaje. Teraz usunięto polskojęzyczną tablicę z polskiego cmentarza w Grodnie. Nekropolia ta jest ważnym miejscem dla Polaków.

Polska mniejszość na Białorusi nie ma łatwego życia. Polscy działacze są zamykani do więzień, władza uniemożliwia w szkołach nauki po polsku (chociaż promuję naukę po rosyjsku). To wszystko prowadzi do wynarodowienie mniejszość polskiej za naszą wschodnią granicą.

Polska tablica znika z cmentarza w Grodnie

Z cmentarza w Grodnie, na którym pochowani są polscy żołnierze, którzy polegli w wojnie z bolszewikami w 1920 roku i podczas obrony miasta przed Sowietami w 1939 roku, zniknęła polsko-języczna tablica.

Nie jest to niestety novum na Białorusi. W przeszłości zdarzało się, że polskie cmentarze były tam dosłownie zrównywane z ziemią przez ciężki sprzęt.

Tym razem jednak to nie bezpośrednio reżim dyktatora Alaksandra Łukaszenki dokonał ataku na Polaków, tylkopowiązana z białoruskimi władzami aktywistka Wolha Bondarawa.

Bondarawa chwali się, że jej walka o usunięcie polskojęzycznej tablicy trwała aż dwa lat i jest dumna, że w końcu udało jej się dopiąć swego.

Polskie cmentarze niszczone na Białorusi

Na Białorusi od jakiegoś czasu niszczone są polskie cmentarze i zacierane są ślady po Polakach, którzy współtworzyli historię tamtych ziem.

M.in. w 2022 roku w Plebaniszkach, około 20 km od Grodna zniszczono zbiorową mogiłę żołnierzy Armii Krajowej, którzy zginęli w potyczce z Niemcami w 1943 roku.

W tym samym roku zniszczono także groby polskich żołnierzy w Jodkowiczach, Mikuliszkach, Wołkowysku, Kaczycach, Stryjówce, Surkontach i Piaskowcach.

SJ

Novy Čas /Новы Час

Fot. Pixabay

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca! Jeśli się podobał, prosimy o udostępnienie go na Twoich mediach społecznościowych. Zachęcamy również do polubienia nas na Facebooku i Twitterze!

A jeśli chcesz jeszcze bardziej docenić naszą pracę, możesz postawić nam wirtualną kawę! Będziemy MEGA wdzięczni 🙂 Aby to zrobić, kliknij banner poniżej.

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

TUTAJ TEŻ SIĘ ZAREKLAMUJESZ! ALBO I NAD BANNEREM!

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *