Pixabay

Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) odnotowała rekordowy wzrost emisji gazów cieplarnianych w 2023 r. Dotyczy on również CO2.

W ostatnich latach wiele się mówi o emisji CO2 do atmosfery. Gaz ten – zdaniem wielu – jest odpowiedzialny za zachodzące na Ziemi zmiany klimatyczne.

Okazuje się, że w 2023 r. doszło do gwałtownego wzrostu emisji gazów cieplarnianych. Wynika to z danych Światowej Organizacji Meteorologicznej.

W związku z tym pojawia się pytanie, jak bardzo odpowiedzialny za ten stan rzeczy jest człowiek. Czy aktywność ludzkości aż tak zwiększyła się w ciągu ostatnich 12 miesięcy w stosunku do tego, co było w poprzednim roku?

Oczywiście nie tylko człowiek jest odpowiedzialny za emisję gazów cieplarnianych do atmosfery. Istotną rolę odgrywają w tym kontekście także np. wulkany i oceany.

Co więcej, za stan klimatu na Ziemi odpowiadają także czynniki pozaziemskie. Nie można bowiem zapominać o aktywności Słońca.

Z tego względu konieczne jest kompleksowe badanie czynników, które mogą przyczyniać się do zmian klimatycznych. Powinny stać się one przedmiotem uwagi konferencji COP28, której organizatorem będzie Organizacja Narodów Zjednoczonych.

ONZ nie ma co prawda władzy nad państwami członkowskimi do tego, aby je zobligować do ograniczenia emisji. Jest ona platformą wymiany różnych poglądów.

Ciekawe, co na raport Światowej Organizacji Meteorologicznej powiedziałaby Greta Thunberg. Szwedzka ekoaktywista od dawna znana jest z nawoływania do odejścia od paliw kopalnych, w wyniku czego ma miejsce emisja CO2.

Dane Światowej Organizacji Meteorologicznej jednoznacznie wskazują, że naukowcy powinni zweryfikować swoje poglądy w kwestii globalnego ocieplenia. Wiele bowiem wskazuje na to, że działalność człowieka nie ma aż takiego wpływu na zmiany klimatyczne, jak to wyobrażano sobie do tej pory.

PS

Światowa Organizacja Meteorologiczna / zmianynaziemi.pl / tymzyjesz.pl

Foto ilustracyjne: Pixabay

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *