Andriej Chudolejew, członek Prezydenckiej Rady ds. Stosunków Międzyetnicznych, uważa, że rosnąca popularność wymyślonego przez J.R.R. Tolkiena języka elfów wśród młodzieży jest zagrożeniem dla Rosji.

Quenya to wymyślony przez J.R.R. Tolkiena (autora m.in Władcy Pierścieni) język elfów. Pisarz był profesorem filologii zafascynowanym językami do tego stopnia, że stworzył kilka własnych o tak bogatym słownictwie, pisowni i zasadach, że można w nich całkiem swobodnie mówić.

Co ciekawe – Tolkien najpierw wymyślił języki, a dopiero później napisał książki, w których zostały one użyte. Jak sam przyznał – bo wynalezieniu Quenyi nie mógł się powstrzymać przed stworzeniem świata, w którym ktoś mówiłby tym językiem.

„Kiedy mówię, że moja długa książka jest próbą stworzenia świata, w którym forma języka miła mojemu osobistemu poczuciu estetyki mogłaby się wydawać rzeczywista, nikt mi nie wierzy. Ale to prawda. (…) stworzenie sytuacji, w której powszechnie pozdrawiano by się słowami elen síla lúmenn’ omentielmo, wymagało pewnego wysiłku (…) to sformułowanie powstało na długo przed napisaniem książki” – pisał w liście do swojego syna Christophera.

Fani pisarza i stworzonego przez niego uniwersum uczą się wynalezionych przez niego języków. Szczególnie popularny jest ten najpiękniej brzmiący, a jednocześnie najtrudniejszy – Quenya.

W stworzony przez Tolkiena „elfickim” można dostrzec zapożyczenia i wpływy fińskiego, greki i łaciny. Pisarz wymyślił również kilka alfabetów do zapisywania tej mowy, w tym najbardziej estetyczny „Tengwar”.

Język elfów zagrożeniem dla Rosji?

Quenya brzmi pięknie, ale niektórzy nie mogą znieść jej brzmienia. Mowa tu o orkach i… współpracownikach Putina.

Członek rady przy prezydencie Federacji Rosyjskiej uważa, że fakt, iż młodzież uczy się wymyślonego języka, stanowi zagrożenie dla Rosji.

– W Rosji podczas ostatniego spisu ludności oficjalnie zarejestrowano „naród elfów”. Nieco ponad 12 tysięcy osób nazwało siebie elfami. (…) Zgodnie z Konstytucją Federacji Rosyjskiej narodowość definiuje się w następujący sposób – kto nazywa siebie tym, kim jest, jest tym, kim jest. Nie poruszałbym tego tematu, ale w każdym mieście znajduję nauczycieli, którzy mówią mi, że ich dzieci uczą się języka elfów. (…) Od tego czasu nie gram w gry, uważam to za poważne zagrożenie – powiedział Andriej Chudolejew na forum „Wielonarodowa Młodzież Zauralu”.

SJ

Belsat.eu

Fot. Władca Pierścieni reż. Peter Jackson

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca! Jeśli się podobał, prosimy o udostępnienie go na Twoich mediach społecznościowych. Zachęcamy również do polubienia nas na Facebooku i Twitterze!

A jeśli chcesz jeszcze bardziej docenić naszą pracę, możesz postawić nam wirtualną kawę! Będziemy MEGA wdzięczni 🙂 Aby to zrobić, kliknij banner poniżej.

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

TUTAJ TEŻ SIĘ ZAREKLAMUJESZ! ALBO I NAD BANNEREM!

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *