fot. ilustracyjne/fot. YT/The Telegraph

Izraelskie media poinformowały o wycieku tajnego dokumentu dotyczącego tego, co władze w Tel Awiwie zamierzają zrobić z Palestyńczykami po pokonaniu Hamasu. Mieszkańcy Strefy Gazy mają powody do obaw!

Izraelskie media przytoczyły tajny dokument, do którego dotarły. O sprawie informują m.in. „Haaretz” i „The Time of Israel”.

Dokument datowany jest na 13 października. Zawiera propozycje dotyczące Gazy po zakończeniu wojny z Hamasem.

Jedna z propozycji zakłada przesiedlenie Palestyńczyków przez Tel Awiw do miast namiotowych na Półwyspie Synaj. Później miałyby powstać tam normalne zabudowania.

– Miałyby one powstać na Półwyspie Synaj w północnej części Egiptu – zaznacza „Haaretz”.

Ponadto media przypominają, że przed rozpoczęciem konfliktu w Strefie Gazy żyło 2,3 mln osób.

Propozycja zakłada utworzenie też mającej kilka kilometrów strefy buforowej z Egiptem. Miałaby ona zapobiec osiedlaniu się przesiedlonej przymusowo ludności w pobliżu granicy z Izraelem.

W ujawnionym dokumencie zwrócono uwagę na prawdopodobny międzynarodowy sprzeciw w tej sprawie. Odpowiedzią władz Izraela miałoby być przedstawienie przymusowego przesiedlenia jako „rodzaju pomocy dla uciekinierów wojennych”.

W razie nie skorzystania z tej opcji, zaproponowano utworzenie palestyńskiego rządu kontrolowanego przez Tel Awiw lub wsparciu obecnego.

– Sprzeciwiamy się przeniesieniu w jakiekolwiek miejsce, w jakiejkolwiek formie i postrzegamy to za czerwoną linię, które nie pozwolimy przekroczyć – skomentował doniesienia rzecznik prezydenta Autonomii Palestyńskiej Nabil Abu Rudeineh.

Prezydent Egiptu Abdel Fattah Al-Sisi wcześniej wyraził brak zgody na przyjęcie ludności palestyńskiej. Byłaby to bowiem egipska zgoda na przymusowe przesiedlanie ludzi.

Przymusowe przesiedlanie ludności jest zbrodnią wojenną, a nawet może być zbrodnią przeciwko ludzkości. Niedawno Amnesty International Polska w kontekście wojny rosyjsko-ukraińskiej opublikował raport, w którym stwierdzono, że przymusowe przesiedlanie i deportowanie osób cywilnych „stanowi zbrodnię wojenną i może również stanowić zbrodnię przeciwko ludzkości”.

7 października Hamas uderzył na Izrael. W odwecie Izrael uderzył w Strefę Gazy. Do chwili obecnej zginęło około 1,4 tys. obywateli Izraela i 7,3 tys. Palestyńczyków.

dj

rmf24.pl / amnesty.org.pl / tymzyjesz.pl

fot. ilustracyjne/fot. YT/The Telegraph

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca! Jeśli się podobał, prosimy o udostępnienie go na Twoich mediach społecznościowych. Zachęcamy również do polubienia nas na Facebooku i Twitterze!

A jeśli chcesz jeszcze bardziej docenić naszą pracę, możesz postawić nam wirtualną kawę! Będziemy MEGA wdzięczni 🙂 Aby to zrobić, kliknij banner poniżej.

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

TUTAJ TEŻ SIĘ ZAREKLAMUJESZ! ALBO I NAD BANNEREM!

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *