Urna wyborcza.fot. ilustracyjne / fot. Wiki

Wybory parlamentarne 2023. Już w tym roku odbędą się kolejne wybory parlamentarne w Polsce. Ich dokładny termin nie jest jeszcze znany, ale pojawiły się nieoficjalne informacje w tej sprawie.

Już w tym roku odbędą się kolejne wybory parlamentarne w Polsce. Dokładna data głosowania nie jest znana, ale w związku z tym, że pierwsze posiedzenie obecnej kadencji Sejmu miało miejsce 12 listopada 2019 roku, znamy ramy czasowe, w jakich musi odbyć się głosowanie.

Wybory parlamentarne w Konstytucji

Termin i warunki wyborów parlamentarnych w Polsce określa Konstytucja. Artykuł 98 najważniejszego aktu prawnego w Polsce mówi o tym, kto zarządza wybory, a także określa ramy czasowe, w jakich muszą one zostać ogłoszone.

Zgodnie z art. 98 Konstytucji RP: „Wybory do Sejmu i Senatu zarządza Prezydent Rzeczypospolitej nie później niż na 90 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu i Senatu, wyznaczając wybory na dzień wolny od pracy, przypadający w ciągu 30 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu i Senatu”.

Wybory parlamentarne 2023

Portal „Onet” podaje, że sztab partii Prawo i Sprawiedliwość, w porozumieniu z jej ścisłym kierownictwem, zdecydował o dacie tegorocznych wyborów parlamentarnych. Do urn pójdziemy 15 października.

„O tej dacie słyszano zarówno w centrali PiS na Nowogrodzkiej, jak i w Kancelarii Premiera oraz w Pałacu Prezydenckim” – czytamy na stronie fakt.pl.

Wybory parlamentarne i Dzień Papieski

Portal przypomina, że tego samego dnia przypada XXIII Dzień Papieski. Dzień Papieża Jana Pawła II został ustanowiony przez Sejm w 2005 roku. Przypada on na 16 października, czyli w rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża.

Dzień ten obchodzony jest również przez Kościół katolicki, jednak w tym przypadku przypada w niedzielę poprzedzającą rocznicę wybory Karola Wojtyły na papieża. W tym roku jest to 15 października.

W tym roku Dzień Papieski będzie obchodzony zarówno w kraju, jak i w środowiskach polonijnych, pod hasłem ogłoszonym przez kard. Kazimierza Nycza: „Św. Jan Paweł II. Cywilizacja życia”.

πr

Onet/Fakt/Tym Żyjesz

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *