fot. ilustracyjne/fot. YT/Forbes Breaking News

Ks. Ramon Guidetti, proboszcz włoskiej parafii w Guasticce w prowincji Livorno został ekskomunikowany. Powodem było nazwanie Franciszka „uzurpatorem”.

Włoskie media przekazują, że „ksiądz został ekskomunikowany za to, że nazwał papieża Franciszka 'uzurpatorem'”. Stało się to w rocznicę śmierci poprzedniego papieża Benedykta XVI.

Ks. Ramon Guidetti miał w kazaniu powiedzieć, że Franciszek „nie jest papieżem”, tylko „uzurpatorem”. Nazajutrz ogłoszono ekskomunikę, czyli wyłączenie księdza z Kościoła.

Kanclerz diecezji przekazał, że ksiądz „publicznie dopuścił się aktu o charakterze schizmatyckim, odrzucając podporządkowanie się papieżowi i komunię z innymi członkami Kościoła”. W dekrecie na ten temat zaznaczono, że jest to tzw. ekskomunika latae sententiae, czyli z mocy prawa.

Oznacza to, że ekskomuniki nie nałożono, a jedynie ogłoszono. Ksiądz został też usunięty z urzędu proboszcza parafii.

Władze diecezji zachęcają wiernych, by nie uczestniczyli w Mszach odprawianych przez ks. Guidettiego ani w żadnych innych jego praktykach. Według prawa kościelnego, takie osoby świadomie uczestnicząc w celebracjach ekskomunikowanego księdza miałyby zaciągnąć na siebie ekskomunikę.

W Watykanie sytuacja jest ciężka. W ostatnich dniach wielu biskupów na całym świecie ogłosiło sprzeciw wobec kontrowersyjnej decyzji Watykanu o zezwoleniu udzielania błogosławieństw parom homoseksualnym.

Ponadto Franciszek jest krytykowany przez wiernych i teologów. Zwraca się uwagę na niekonsekwencję i kontrowersyjne decyzje oraz działania biskupa Rzymu.

Oprócz tego środowiska tradycjonalistyczne od kilku lat zarzucają Franciszkowi herezję. Gdyby tak było, to wówczas stwierdzić by należało, że podważanie prawa Franciszka do tytułu papieża są zasadne i de facto nikt nie jest z tego powodu ekskomunikowany.

dj

rmf24.pl / tymzyjesz.pl

fot. ilustracyjne/fot. YT/Forbes Breaking News

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca! Jeśli się podobał, prosimy o udostępnienie go na Twoich mediach społecznościowych. Zachęcamy również do polubienia nas na Facebooku i Twitterze!

A jeśli chcesz jeszcze bardziej docenić naszą pracę, możesz postawić nam wirtualną kawę! Będziemy MEGA wdzięczni 🙂 Aby to zrobić, kliknij banner poniżej.

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

TUTAJ TEŻ SIĘ ZAREKLAMUJESZ! ALBO I NAD BANNEREM!

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *