fot. YT/Wirtualna Polska

Prezydent Andrzej Duda poinformował, że rozpoczął postępowanie ułaskawieniowe w sprawie Macieja Wąsika i Mariusza Kamińskiego. Jak podkreślił, robi to „na prośbę żon” zatrzymanych polityków.

Prezydent Duda wygłosił dziś po godz. 15.00 oświadczenie. Wcześniej Kancelaria Prezydenta przekazała, że prezydent spotkał się z żonami polityków, Barbarą Kamińską i Romualdą Wąsik.

– Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik są pierwszymi od 1989 roku więźniami politycznymi, nie mam co do tego wątpliwości – przekonywał prezydent.

Dodał następnie, że „są to osoby, które ścigały przestępców, a to może nie podobać się wielu osobom, które pełnią dziś eksponowane funkcje”.

– Ta sytuacja jest dla mnie trudna ze strony prawnej i osobistej. Panów znam dobrze – pana Kamińskiego od 18 lat, z którym miałam zaszczyt i przyjemność pracować. Śmiało mogę powiedzieć, że jest moim przyjacielem, jest to człowiek krystaliczny, godny zaufania – kontynuował Andrzej Duda.

Zaznaczył przy tym, że – jego zdaniem – Kamiński i Wąsik wciąż są posłami.

– Zdecydowałem na prośbę żon Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, że wszczynam postępowanie ułaskawieniowe. To będzie postępowanie w trybie prezydenckim – ogłosił prezydent Andrzej Duda.

Dodał, że pierwsze kroki w związku z tym skieruje do Prokuratora Generalnego. Ten musi się odnieść do decyzji ws. ułaskawienia.

– O to wnioskuję także do Prokuratora Generalnego expressis verbis, aby panowie zostali w natychmiastowym trybie przez Prokuratora Generalnego – bo jest to tylko i wyłącznie w tym momencie jego decyzja, ma pełne pole ku takiej decyzji – aby zostali natychmiast przez niego zwolnieni. Mam nadzieję, że prokuratur Adam Bodnar pochyli się nad tym wnioskiem szybko, zgodny z interesem Polski, najlepiej pojętym – podsumował prezydent Duda.

O decyzję prezydenta zapytano Jarosława Kaczyńskiego.

– Jeżeli doprowadzi do odpowiednich efektów, bo przy naszych sądach to wszystko jest niepewne, bo ani pierwszy ani drugi wyrok nie powinien zapaść (…) to dobrze – odpowiedział Kaczyński.

dj

polsatnews.pl

fot. YT/Wirtualna Polska

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *