Lapidarium w Warszawie Źródło: TwitterLapidarium w Warszawie Źródło: Twitter

Remont rejonu Górki Kazurki w Warszawie od początku budził kontrowersje. Szczytem było jednak rozsypanie w parku gruzu i stwierdzenie, że to „rzeźby land artu” i „nisza ekologiczna”.

„Zebrane tu pozostałości z czasów budowy osiedla tworzą lapidarium epoki w której ono powstało. Fragmenty wielkiej płyty, bryły i pokruszone betony, druty zbrojeniowe to oryginalne ślady przeszłości ściśle związane z miejscem i czasem w którym ono powstało” – napisano na tablicy ustawionej przy rozsypanej górze gruzu.

„Zgrupowane w formie rzeźby land art opowiadają o materiałach, technologii i sposobie budowania. Dodatkowo jako zestaw luźno ułożonych elementów stanowią schronienie dla małych ssaków pełniących rolę niszy ekologicznej. Z upływem czasu będą ulegać erozji i sukcesji stopniowo wtapiając się w krajobraz” – czytamy dalej.

Rozsypana góra gruzu. To „rzeźby land artu” i „nisza ekologiczna”

– Gdy patrzymy na to, widzimy być może gruzowisko, ale tablica, którą zamieściliśmy obok, wyjaśnia, czym jest to miejsce – tłumaczy Karolina Kwiecień-Łukaszewska, rzeczniczka Zarządu Zieleni Miejskiej w Warszawie.

– Edukujemy, że właśnie z takich elementów powstawał Ursynów mieszkaniowy: z elementów wielkiej płyty, elementów zbrojeniowych – mówi dalej urzędniczka.

Takie tłumaczenie nie przekonuje ani mieszkańców, ani ekspertów.

– To jest po prostu sterta gruzu, więc mówienie o tym jako o symbolu epoki, pamiątce czasów budowy, kiedy widzimy odpady, to jakaś sprzeczność – twierdzi architekt i krytyk architektury Radosław Gajda.

Budowa całego parku pochłonęła ponad 8 milionów złotych. Mieszkańcy nie czują rozgoryczenia i porównują całą sytuację do filmów Barei.

SJ

Polsat News

Fot. Twitter

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *