Prof. Jerzy BralczykProf. Jerzy Bralczyk. / foto: screen YouTube: didaskalia

Po wybuchu wojny na Ukrainie wiele osób zmieniło swoje dotychczasowe przyzwyczajenia i zamiast mówić „na”, używa zwrotu „w Ukrainie”. Czy taka forma jest poprawna? O to jak się mówi poprawnie został zapytany na youtubowym kanale „didaskalia” prof. Jerzy Bralczyk.

Kategoria poprawności ma wiele wymiarów, między innymi mówimy o poprawności politycznej, nie tylko językowej. Kiedyś polityczny znaczył grzeczny, więc grzeczna poprawność brzmi trochę jak masło maślane, ale niech będzie – zaczął prof. Bralczyk.

Ta poprawność polityczna dzisiaj wymaga, żebyśmy mówili „w Ukrainie”, ponieważ tego sobie także życzą mieszkańcy Ukrainy, podobno nawet była taka interpelacja poselska w tej sprawie – dodał.

Językoznawca przypomniał, iż „uważano mianowicie, że mówienie «na Ukrainie» zdradza pewne imperialistyczne ciągoty, bo «na» mówiło się o jakimś terenie względnie podległym, o jakiejś krainie, która była labo zależna albo niesamodzielna”.

Dlatego mówimy „na Mazowszu”, „na Śląsku”, „na Podkarpaciu”, bo to nie są administracyjnie wyodrębnione jednostki, które ten swój status podkreślają także przyimkami i to się utarło – podkreślił.

Prof. Bralczyk wyjaśnił, że „mówiliśmy «na Litwie», «na Łotwie», też uważając tamte tereny za nie do końca upaństwowione, choć o dziwo «w Estoni»”. – Tutaj w przypadku Ukrainy dochodzi jeszcze ten czynnik polityczny – dodał.

„Na Ukrainie” mówiło moje pokolenie i przypuszczam, że wielu z mojego pokolenia taką formę uważa za bardziej naturalną i nią się posługuje. Sam odruchowo mówię „na Ukrainie”, tak samo, kiedy jadę to raczej „na Ukrainę” niż „do Ukrainy” – wyznał.

Radzę, żeby ci, którzy nie są do tej konstrukcji przyimkowej przywiązani szczególnie, żeby już raczej, spełniając oczekiwania naszych ukraińskich braci, mówili „w Ukrainie” i „do Ukrainy”. Poprawność gramatyczna powinna tutaj wziąć pod uwagę poprawność polityczną – uważa prof. Bralczyk.

πr

YouTube: didaskalia

foto: screen YouTube: didaskalia

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *