fot. YT/gazeta.pl (kolaż TZ)

Sejm nie udzielił wotum zaufania Mateuszowi Morawieckiemu i jego rządowi. W związku z tym Sejm zgłosił swojego kandydata na premiera. Został nim Donald Tusk. Głosowanie odbędzie się jeszcze dzisiaj o godz. 20.

Dziś po godz. 10 premier Mateusz Morawiecki wygłosił swoje expose. Następnie odbyło się głosowanie nad wotum zaufania dla jego rządu.

Po godz. 16 posłowie zdecydowali, że Morawiecki nie stworzy rządu. Głosowało 456 posłów. „Za” było 190 posłów, „przeciw” 266. Nikt nie wstrzymał się od głosowania.

Po ogłoszeniu wyników na sali plenarnej rozległy się gromkie brawa. Posłowie krzyczeli „Donald Tusk”.

Ciekawie zachował się wówczas Morawiecki, najwyraźniej źle rozumiejąc sytuację. Wstał, ukłonił się i pokazał dwa palce w geście „victoria”, czyli zwycięstwo.

Po nieudzieleniu wotum zaufania Morawieckiemu, Sejm musiał zgłosić swojego kandydata na premiera.

– Sejm RP przystąpi teraz do wyboru prezesa Rady Ministrów. Zwołuję posiedzenie konwentu Seniorów w swoim gabinecie bezpośrednio po zakończeniu przerwy – powiedział Marszałek Szymon Hołownia.

W wyniku późniejszego głosowania kandydatem na premiera został Donald Tusk. Wnioskodawcą był poseł Borys Budka.

– Donald Tusk zawsze pozostał wierny zasadom, o które w tych wyborach walczyliśmy. Te zasady to przede wszystkim przedkładanie dobra wspólnego nad interes osobisty – powiedział i dodał, że wybór Tuska to wybór nie tylko polityków, ale i milionów Polaków, którzy głosowali 15 października.

– Polacy zasłużyli na prawdziwego premiera – ocenił Budka.

Głosowanie nad wotum zaufania dla premiera Donalda Tuska odbędzie się około godziny 20.

dj

polsatnews.pl

fot. YT/gazeta.pl (kolaż TZ)

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *