Papież Franciszek / Aleteia Image Department, CC BY-SA 2.0, Wikimedia CommonsPapież Franciszek / Aleteia Image Department, CC BY-SA 2.0, Wikimedia Commons

Papież Franciszek zatwierdził deklarację doktrynalną „Fiducia supplicans” Dykasterii Nauki Wiary, która zezwala na błogosławienie par homoseksualnych.

Vatican News wyjaśnia, że chodzi o błogosławienie parom jednopłciowym. Błogosławieństwo nie może mieć jednak formy imitującej małżeństwo.

Szafarze będą mogli błogosławić parom, których stan jest „nieregularny”, w tym parom homoseksualnym, ale muszą unikać tego, by błogosławieństwo w żaden sposób nie przypominało zawierania ślubu.

„Dokument, który zagłębia temat błogosławieństw, rozróżniając między błogosławieństwami z rytuału i liturgicznymi, a błogosławieństwami spontanicznymi, które są bardziej zbliżone do gestów pobożności ludowej: to właśnie w tej drugiej kategorii rozważa się teraz możliwość przyjęcia także tych, którzy nie żyją zgodnie z normami chrześcijańskiej doktryny moralnej, ale pokornie proszą o bycie pobłogosławieni” – wyjaśnia Vatican News.

Kardynał Victor Fernandez, który napisał wprowadzenie do dokumentu, twierdzi, że oświadczenie pogłębia „duszpasterskie znaczenie błogosławieństw” poprzez refleksję teologiczną „opartą na duszpasterskiej wizji Papieża Franciszka”.

Refleksja ta, według kardynała, „implikuje prawdziwy rozwój w odniesieniu do tego, co zostało powiedziane o błogosławieństwach” dotychczas obejmując możliwość „błogosławienia par w sytuacjach nieregularnych i par jednopłciowych, bez oficjalnego zatwierdzania ich statusu lub modyfikowania w jakikolwiek sposób odwiecznego nauczania Kościoła na temat małżeństwa”.

SJ

vaticannews.va

Fot. Aleteia Image Department, CC BY-SA 2.0, Wikimedia Commons

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *