Pixabay

Zbliża się czas, gdy nie będziemy mogli zamontować w domu pieca na węgiel lub gaz. Wszystko za sprawą dyrektywy, nad którą pracuje Unia Europejska.

Szykują się wielkie zmiany dla właścicieli budynków. Unia Europejska pracuje nad zakazem, który wpłynie bezpośrednio na posiadane przez nich nieruchomości.

Chodzi tutaj o dyrektywę zakazującą ogrzewania budynków węglem lub gazem. Jej celem jest zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych do atmosfery, czyli walka ze zmianami klimatu.

W czwartek 7 grudnia 2023 r. uzgodniono projekt, który musi teraz zostać przyjęty przez Parlament Europejski i Radę UE. Jak zatem widać, sprawa jest już procedowana.

Jeżeli projekt zostanie przyjęty, wówczas dyrektywa wejdzie w życie. Byłby to poważny cios dla wielu mieszkańców Unii Europejskiej, w tym również Polaków.

Dyrektywa ta zakłada m.in. zakaz montowania w nowych budynkach instalacji grzewczych, w których będą spalane paliwa kopalne. Chodzi tutaj np. o popularny w Polsce gaz.

Początkowo zakaz miałby odnosić się do budynków stanowiących własność państwa lub samorządu. Miałoby się to stać w 2028 r.

Właściciele prywatnych budynków mieliby nieco więcej czasu. Zgodnie z założeniami nie mogliby oni montować tego rodzaju źródeł ciepła od 2030 r.

To jednak nie wszystko. Właściciele starszych budynków będą zobowiązani do ich modernizacji.

Państwa członkowskie będą również musiały określić szczegółowe środki dotyczące wycofywania paliw kopalnych w procesie ogrzewania i chłodzenia, tak aby do 2040 roku całkowicie wycofywać kotły zasilane paliwami kopalnymi – zapowiada Komisja Europejska.

PS

biznes.info / tymzyjesz.pl

Foto ilustracyjne: PixabayDziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca! Jeśli się podobał, prosimy o udostępnienie go na Twoich mediach społecznościowych. Zachęcamy również do polubienia nas na Facebooku i Twitterze!

A jeśli chcesz jeszcze bardziej docenić naszą pracę, możesz postawić nam wirtualną kawę! Będziemy MEGA wdzięczni 🙂 Aby to zrobić, kliknij banner poniżej.

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

TUTAJ TEŻ SIĘ ZAREKLAMUJESZ! ALBO I NAD BANNEREM!

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *