Foto: screen YouTube/МИХАИЛ АБДАЛКИН

Rosyjski polityk pokazał, jak słucha przemówienia prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina. Samorządowiec został szybko ukarany. Usłyszał wyrok za „dyskredytację armii”.

Rosyjski radny z obwodu samarskiego Michaił Abdałkin na długo zapamięta 21 lutego 2023 roku. W tym dniu bowiem zamieścił w sieci nagranie, na którym słuchał orędzia Putina do Zgromadzenia Federalnego. Z makaronem na uszach.

Dla wielu może się to wydać niewinnym żartem, jednak lokalnego polityka spotkała za to kara. Gest ten nie jest bowiem tylko niewinnym wygłupem, ale niesie ze sobą bardzo konkretne znaczenie.

Dlaczego to zachowanie, delikatnie mówiąc, nie spodobało się rosyjskim władzom? W Rosji używane jest wyrażenie „wieszać makaron na uszy”. Oznacza ono kłamstwa i opowiadanie bajek. Abdałkin, słuchając przemówienia rosyjskiego przywódcy z makaronem na uszach, zarzucił więc Putinowi kłamstwo.

Radny ukarany za makaron na uszach

Takie sugestie pod adresem Władimira Putina musiało się w Rosji spotkać z karą. Jak donosi Radio Swoboda, tak też się stało. Michaił Abdałkin musi zapłacić grzywnę w wysokości 150 tys. rubli, czyli ok. 8,5 tys. złotych. Taki wyrok wydał sąd w obwodzie samarskim.

Jednak, co jeszcze bardziej kuriozalne, lokalny polityk został w ten sposób ukarany – przynajmniej oficjalnie – za „dyskredytację armii”. Adwokat Abdałkina w rozmowie z gazetą „Kommiersant” wskazał, że wyrok ten jest bezzasadny. Podkreślił, że jego klient na nagraniu, które zamieścił w mediach społecznościowych, nie mówił o wojnie na Ukrainie, ani nawet o rosyjskiej armii.

Abdałkin zapowiedział już, że ma zamiar odwołać się od wyroku. Jak mówił, zamieszczając takie nagranie w sieci „chciał pokazać swoje niezadowolenie i niezadowolenie ludzi, którzy do niego przychodzą”.

Wyrok sądu nie jest jedyną represją, jaka spotkała radnego po zamieszczeniu nagrania w sieci. Według Radia Swoboda, samarska duma obwodowa udzieliła mu publicznej nagany. Co więcej, proponowano także usunięcie polityka z partii komunistycznej.

Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę w lutym 2022 roku w Rosji zmieniono przepisy. Od tamtej pory za „dyskredytację” i „fałszywe informacje” o armii rosyjskiej grozi postępowanie administracyjne lub karne.

mx

fakt.pl

Foto: screen YouTube/МИХАИЛ АБДАЛКИН

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *