Wielka Konwencja Programowa Konfederacji. 24.06.2023r.Wielka Konwencja Programowa Konfederacji. 24.06.2023r. / foto: screen YouTube: Sławomir Mentzen

PiS wygrywa, kiedy opozycja startuje oddzielnie, ale przegrywa, jeśli powstanie tzw. jedna lista opozycji centrowo-lewicowej – tak wynika z najnowszego sondażu obywatelskiego Kantar Public dla „Gazety Wyborczej”.

Na kogo chcieliby głosować obecnie Polacy? „Gazeta Wyborcza” sprawdziła, jak rozłożyłoby się poparcie dla poszczególnych komitetów w dwóch wariantach.

Sondaż z osobnymi listami opozycji

W pierwszym wariancie założono oddzielny start trzech centro-lewicowych komitetów. W takim wypadku próg wyborczy przekroczyłoby pięć ugrupowań.

Najwyższym poparciem cieszy się Prawo i Sprawiedliwość, które – po rozdzieleniu głosów niezdecydowanych wyborców – ma 37,5 procent.

Na drugim miejscu Koalicja Obywatelska z poparciem 33,6 procent. Podium zamyka Konfederacja, na którą chce głosować 12 procent zdecydowanych wyborców.

Próg wyborczy przekraczają jeszcze Trzecia Droga z poparciem 9,9 procent oraz Lewica, która notuje wynik na poziomie 7 procent.

Takie wyniki oznaczałyby, że ani Prawo i Sprawiedliwość, ani centro-lewicowa opozycja nie miałaby większości w Sejmie. Rozkład mandatów wyglądałby następująco:

PiS – 190;

KO – 169;

Konfederacja – 47;

Trzecia Droga – 35;

Lewica – 19.

Sondaż z jedną listą opozycji

W drugim wariancie sprawdzono, co by było, gdyby centro-lewicowa opozycja zamiast z trzech list, wystartowała z jednej. Taki wariant teoretycznie dawałby jej większe szanse na rządzenie.

Już po rozdzieleniu głosów wyborców niezdecydowanych jedna lista opozycji (KO, Trzecia Droga, Lewica) zdobyłaby 48,4 procent poparcia.

Na PiS chciałoby głosować 34,5 procent zdecydowanych wyborców. Dużo na takim układzie zyskuje Konfederacja, którą poparło 17,1 procent zdecydowanych wyborców.

Przy takich wynikach centro-lewicowa opozycja mogłaby liczyć na objęcie władzy. Według informacji podanych przez „GW” zyskałaby ona 232 mandaty, „czyli większość, choć nikłą”.

wk

foto: screen YouTube: Sławomir Mentzen

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca! Jeśli się podobał, prosimy o udostępnienie go na Twoich mediach społecznościowych. Zachęcamy również do polubienia nas na Facebooku i Twitterze!

A jeśli chcesz jeszcze bardziej docenić naszą pracę, możesz postawić nam wirtualną kawę! Będziemy MEGA wdzięczni 🙂 Aby to zrobić, kliknij banner poniżej.

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

TUTAJ TEŻ SIĘ ZAREKLAMUJESZ! ALBO I NAD BANNEREM!

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *