Zdjęcie ilustracyjne/Fot. Pixabay

Szokujące doniesienia na temat nowego projektu ustawy. Za trzymanie gotówki w domu będzie można dostać spory mandat, jeśli nie zgłosi się tego do urzędu skarbowego.

Świat zmienił się znacząco po eskalacji wojny na Ukrainie, do której doszło w lutym ubiegłego roku. Teraz rosyjskie władze szykują nowe przepisy dotyczące trzymania gotówki w domu.

Wygląda na to, że Rosja zaczyna dokręcać przysłowiową śrubę swoim obywatelom jeszcze mocniej. W przygotowanym projekcie ustawy zapisano m.in. kary za trzymanie gotówki w domu.

Za wprowadzenie projektu w życie odpowiada Anatolij Wasserman z partii Sprawiedliwa Rosja. Władze ewidentnie nie chcą, by obywatele dysponowali swobodnie swoimi pieniędzmi.

W myśl nowych przepisów, każdy obywatel, który będzie przechowywał w gotówce równowartość miliona rubli, czyli około 50 tys. zł., będzie musiał poinformować o tym urząd skarbowy i wyjaśnić, skąd ma te pieniądze. W przeciwnym razie otrzyma wysoką karę.   

Co prawda w praktyce raczej trudno będzie egzekwować ten przepis w stu procentach. Nie zmienia to jednak faktu, że obywatele niechętnie będą trzymali gotówkę w domu. W efekcie zapewne wzrośnie suma pieniędzy trzymanych w bankach.

A co chcieli osiągnąć dzięki nowym przepisom rosyjscy ustawodawcy? Światło na tę kwestię rzuca cytowane przez Interfax uzasadnienie projektu.

„Duża ilość gotówki w rękach obywateli jest co do zasady wynikiem działań w szarej lub czarnej strefie. Dlatego wymaga to uwagi i kontroli. Ta jest obecnie niemożliwa ze względu na brak prawnych regulacji w tym obszarze” – czytamy.

Jakie kary przewidziano dla „niepokornych” obywateli? W myśl przepisów grzywna ma w takim przypadku wynieść dwukrotność zgromadzonej sumy. W takich przypadkach organy ścigania będą zakładać, że środki te pochodzą z „nielegalnego” źródła.

Ponadto w takim przypadku zgromadzona gotówka zostanie skonfiskowana. Projekt odnosi się nie tylko do sum zgromadzonych w rublach, lecz w każdej innej walucie. Chodzi o to, by zgromadzone sumy nie przekraczały równowartości miliona rubli.

mx

wrc.net.pl

Foto: Pixabay

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *