fot. Kneiphof/CC BY-SA 3.0/Wiki

Okazuje się, że w krótkim czasie Belgii grozi rozpad. Możliwe, że państwo upadnie, zaś na jego terytorium pojawią się aż trzy nowe kraje.

O sprawie pisze „Rzeczpospolita”. Belgia to formalnie królestwo, które powstało w 1830 roku po ogłoszeniu niepodległości od Królestwa Zjednoczonych Niderlandów.

Kraj jednak nie jest jednolity etnicznie. Większość stanowią Flamandowie, którzy stanowią 57 proc. populacji państwa.

Drugą grupą są Walonowie. To 33 proc. ogółu populacji Królestwa Belgii.

Za kilka miesięcy kraj może się rozpaść na aż trzy nowe państwa. Tom Van Grieken stworzył ugrupowanie Vlaams Belang (VB, Flamandzka Sprawa). Ma ono około 25 proc. poparcia.

Jest najpopularniejszym ugrupowaniem we Flandrii i drugim w Belgii. Ponadto istnieje nacjonalistyczne ugrupowanie Nowy Sojusz Flamandzki (N-VA). Ma 23 proc. poparcia według sondaży i bezwzględną większość w parlamencie Antwerpii.

VB zyskuje popularność dzięki społecznym sprzeciwie wobec masowej imigracji, forsowanej przez UE. Oprócz tego odwołuje się do pogarszających się perspektyw wzrostu gospodarczego oraz rosnących cen.

Jak podaje „Rzeczpospolita”, lider VB Van Grieken liczy na zwycięstwo w czerwcowych wyborach. Następnie chce stworzyć w parlamencie prowincji większościową koalicję z N-VA.

Razem chcą przyjąć deklarację o niepodległości Flandrii, proponując Walonii i Brukseli negocjacje w sprawie „rozwodu”. W razie odmowy, niezależnie od nich ogłosi istnienie nowego państwa.

Flamandowie i Walończycy żywią do siebie duże animozje. Ponadto na południu sukcesy odnosi lewicowe ugrupowanie Partia Pracujących Belgii. Ugrupowanie to ma komunistyczne korzenie. Sprzyja to nastrojom secesyjnym.

dj

businessinsider.com.pl

fot. Kneiphof/CC BY-SA 3.0/Wiki

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *