fot. YT/FAKT

Bogdan Zdrojewski, nowy przewodniczący sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu zapowiedział zniesienie opłaty nazywanej „abonamentem RTV”. To przymusowa opłata dla posiadaczy odbiorników, z której teoretycznie utrzymuje się rządowe media.

Zapowiedź Zdrojewskiego z KO padła w rozmowie z „Wirtualnymi Mediami”. Polityk stwierdził, że TVP i Polskie Radio wymagają licznych zmian.

Jedną z nich jest inny sposób finansowania. Media przypominają przy tym, że w ustawie budżetowej na bieżący rok TVP i Polskie Radio otrzymały łącznie aż 2,7 mld zł dodatkowo z naszych podatków. Formalnie powodem były „utracone wpływy abonamentowe”.

Obecnie władze mediów rządowych uważają, że to i tak za mało. Ocenił tak m.in. Krzysztof Czabański z Rady Mediów Narodowych, powołanej przez PiS.

Podczas posiedzenia RMN uznano, że kwota dodatkowa z tytułu „utraconych wpływów abonamentowych” powinna wynosić ponad 3 mld zł. Byłoby to rekordowo wielkie dofinansowanie dla TVP.

– Mamy pełne przekonanie, że dalsze zadłużanie, bo to są obligacje, nie powinno być kontynuowane. Będziemy wracać do innego sposobu finansowania mediów publicznych, zdecydowanie bardziej racjonalnego i oszczędnego – skomentował w rozmowie z „Wirtualnymi Mediami” poseł KO Bogdan Zdrojewski.

Polityk nie ujawnił jednak szczegółów, jak miałyby być finansowane rządowe media ani jak wielka kwota jest brana pod uwagę. Powiedział natomiast, że „strategię przywracania telewizji publiczności” będzie ustalało dwóch ministrów: skarbu i kultury.

– Jest kilka scenariuszy, jak to zrobić. Może to być postawienie części albo całości spółki w stan likwidacji. Od razu powiem: nie oznacza to likwidacji Telewizji Polskiej. Jest możliwość szukania prokurenta czy też komisarza, nie tylko likwidatora. Są też pomysły, żeby zrobić to w drodze ustawy, ale wtedy zagrożeniem jest weto prezydenta – wyjaśnił Zdrojewski.

Dalej podkreślił, że jest zwolennikiem likwidacji abonamentu RTV. Taki sposób finansowania rządowych pracowników medialnych ocenił jako „anachroniczny, niesprawiedliwy, nieskuteczny i przynoszący wątpliwe dochody”.

– Z telewizji czy radia korzystają praktycznie wszyscy, a płacą na to nieliczni. Utrzymanie abonamentu w dotychczasowej formie jest mało prawdopodobne. Powinniśmy jednak znaleźć inne sposoby finansowania, aby utrzymać ten fragment mediów publicznych, który traktowany jest jako ważny i który powinien pozostać – przekonywał poseł KO.

A wy popieracie zmianę finansowania mediów rządowych? Czy wolelibyście, by zostały po prostu zlikwidowane?

dj

radiozet.pl

fot. YT/FAKT

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *