Papież Franciszek / Aleteia Image Department, CC BY-SA 2.0, Wikimedia CommonsPapież Franciszek / Aleteia Image Department, CC BY-SA 2.0, Wikimedia Commons

Franciszek przyjął na audiencji w Watykanie przedstawicieli Komunistycznej Partii Wietnamu. Papież może być pierwszym katolickim przywódcą w historii, który odwiedzi to państwo.

W czwartek 18 stycznia papież Franciszek przyjął delegację Komunistycznej Partii Wietnamu. Watykan już od jakiegoś czasu zacieśnia współpracę z wietnamskimi komunistami.

Na podstawie umowy podpisanej 27 lipca ub.r., 23 grudnia ub. roku papież mianował polskiego arcybiskupa Marka Solczyńskiego swoim stałym przedstawicielem rezydującym w Wietnamie.

Papież Franciszek jest pierwszym papieżem w historii, który łaskawszym okiem spogląda na komunizm i socjalizm, czego efektem była na początku stycznia audiencja stowarzyszenia ds. dialogu między marksistami i chrześcijaństwem, która miała miejsce w Stolicy Apostolskiej.

Franciszek dostał już zaproszenie od prezydenta Võ Văn Thưởnga i być może będzie pierwszym papieżem, który odwiedzi zarządzany przez komunistów Wietnam.

Sprawa ta budzi niemałe kontrowersje, bo według międzynarodowych organizacji w Wietnamie łamane są prawa człowieka, a Partia Komunistyczna prześladuje opozycję.

50 proc. Wietnamczyków wyznaje buddyzm, ok 20 proc. to ateiści, a ok. 10 proc. wyznaje tradycyjne religie plemienne. Katolicy, którzy stanowią ok 7 proc. są czwartą największą grupą wyznaniową w Wietnamie.

SJ

Fot. Aleteia Image Department, CC BY-SA 2.0, Wikimedia Commons

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

4 thoughts on “Szok! Papież Franciszek przyjął komunistów na audiencji”
 1. Kazanie:

  „65, 2. «Wyśpiewujcie Bogu». Kto? «Wszystkie ziemie».

  Zatem nie tylko Judea. Widzicie, bracia, w jaki sposób podkreślona jest powszechność Kościoła, rozprzestrzenionego po całym świecie, a nie tylko ubolewajcie nad Żydami, którzy tej łaski zazdrościli poganom.

  Raczej opłakujcie heretyków.

  Jeżeli bowiem należy opłakiwać tych, którzy nie zostali przyłączeni, to o ileż bardziej tych, którzy z przyłączenia odłączyli się? «Wyśpiewujcie Bogu wszystkie ziemie». […]

  Widzicie w jaki sposób odebrał nam chwałę, żeby ją dać; zabrał naszą, żeby dać swoją; odebrał próżną, żeby dać pełną; zabrał niepewną, żeby dać trwałą. O ileż nasza chwała jest mocniejsza i silniejsza, dlatego, że pochodzi od Boga! Prawda zabrania, nie możesz zatem chlubić się w sobie. Ale jak powiedział Apostoł, tak też przykazała Prawda: «Kto chlubi się, w Panu niech się chlubi» (1 Kor 1, 31). Zatem «oddajcie cześć chwale jego».

  Nie naśladujcie Żydów, którzy niby swoim zasługom chcieli przypisać własną sprawiedliwość.

  Dlatego zazdrościli poganom, który przychodzili do łaski ewangelicznej, aby otrzymać odpuszczenie wszystkich grzechów.

  Żydzi jakby sądzili, że nie potrzebują odpuszczenia grzechów, jakby byli dobrymi pracownikami, którzy oczekują tylko zapłaty.

  Chociaż ciągle byli chorzy, uważali się za zdrowych, stąd tym niebezpieczniej chorowali.

  Gdyby bowiem łagodniej chorowali, nigdy by, jako szaleńcy, lekarza nie zamordowali. «Dajcie cześć chwale jego imienia».”

  św. Augustyn z Hippony (354 – 430)
  Ojciec Kościoła
  Enarratio in Psalmum LXV, 2 et 4.

  Należy opłakiwać tych, którzy się do Mistycznego Ciała Chrystusa nie przyłączyli, a jeszcze bardziej tych, którzy się od Niego odłączyli.

  Godni opłakiwania są Żydzi. A jeszcze bardziej godni opłakiwania są heretycy.

  Widać, że Ojciec Kościoła św. Augustyn z Hippony nigdy nie czytał Nostra aetate, Unitatis redintegratio, czy innych gniotów minionego tragicznego soboru watykańskiego 2.

  No jak mógł czytać – powie ktoś – gnioty z wieku XX w wieku IV czy V? No tak, sobory zwoływane przez rzymskich biskupów w IV czy V wieku wydawały katolickie dokumenty.

  Odłączenie jest gorsze niż nieprzyłączenie się. Kto już poznał Chrystusa, i Go zdradził, grzeszy bardziej niż ten, kto nie chce Go poznać.

  Kto już był na wspaniałej tradycyjnej katolickiej Mszy Świętej i wrócił do byle jakiej protestanckiej, ma dużo większą winę niż ten, kto nigdy o tradycyjnej nie słyszał, albo też nigdy na własne oczy jej nie widział.

  Trwa kolęda w polskich parafiach. I zdarza się, że posoborowo ugnieciony duchowny zabłądzi pod strzechę do duszy po katolicku urobionej.

  Duchowny tenże po maturze, po 6 latach studiów filozoficzno-teologicznych, po magisterce z jakiegoś uniwersytetu, a nieraz jeszcze z jakimś wymęczonym licencjatem czy doktoratem z Kulu, Rzymu czy Hiszpani.

  A dusza owa po zawodówce, w specjalności monter instalacji wodno-kanalizacyjnych.

  I duchowny posoborowo ugnieciony, mszę nową minimalistycznie koncelebrujący, a dusza katolicko wyrobiona, w tradycyjnej Mszy Świętej pobożnie i świadomie uczestnicząca.

  I się dzieją rzeczy ciekawe na takiej kolędzie… Bo raz jeszcze spełniają się słowa Apostoła Pawła, i się okazuje, że sobie Pan Jezus wybiera prostego ale po katolicku wierzącego i myślącego hydraulika, by intelektualnie przeczołgać i sponiewierać pustego w duszy a sianem wypełnionego w głowie duchownego posoborowego.

  I następuje pośpieszna ewakuacja takiego duchownego z takiej katolickiej chałupy, co jest wielkim kuriozum niepojętym, bo przecież [niby-]katolicki duchowny powinien się czuć wspaniale w katolickim domu, w religijnej rozmowie z katolicką duszą.

  Skoro się czuje nietęgo, i musi – ledwie lekko intelektualnie przetestowany – uciekać, to ewidentnie trafił pod zły adres. No i skoro dusza goszcząca go była katolicka, to widocznie on był z jakiejś innej religii. Albo może jakiś przebieraniec i domokrążca…

  Błogosławionej niedzieli!

  Z Panem Bogiem!

  ksiądz Włodzimierz Małota CM
  ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy,
  Tarnów
  KATOLICKA MSZA ŚWIĘTA TRYDENCKA
  DUSZPASTERSTWO KATOLICKIE
  KAPLICA TARNÓW
  TEL
  0048 537 551 189
  504 230 217
  664 135 848
  724 609 011

 2. Swego czasu media opublikowały stenogram z prywatnej rozmowy przeprowadzonej 28 marca 2018 r.

  pomiędzy Markiem Chrzanowskim, ówczesnym przewodniczącym państwowego Komisji Nadzoru Finansowego

  a Leszkiem Czarneckim, głównym akcjonariuszem Getin Noble Banku.

  LC I notabene jak sobie pan popatrzy w historii. Jako ciekawostkę Panu powiem.

  Wie Pan kto zakładał Getin Bank?

  U was są dokumenty. Wniosek o przejęcie Górnośląskiego Banku gospodarczego na bazie, której licencji powstał Getin złożyłem ja i Nathaniel Rothschild.

  To był mój wspólnik w 2004 r.

  I uwaga, Kwaśniak nie dał mu licencji, Rothschildowi,

  po raz pierwszy w ogóle w historii.

  MC Dlatego że był obcokrajowcem?
  LC Nie.
  MC Po prostu nie uznał, że nie daje Rothschildowi?

  LC Tam była straszna afera Rothschild interweniował przez ambasadora brytyjskiego tutaj.

  I ostatecznie Rothschild wycofał swój wniosek.

  Ma pan u siebie wszystkie dokumenty. Kwestia była taka, że jak aresztowano Chodorkowskiego (Michaił Chodorskowski, były prezes Jukosu – red.),

  Putin aresztował Chodorkowskiego.

  Tuż przed jego aresztowaniem bardzo duże pieniądze Chodorkowski wycofywał z Rosji. Nathaniel Rothschild był u niego w radzie nadzorczej Jukos

  . No i gdzieś tam było podejrzenie, nigdy nie prowadzono sprawy, ale było podejrzenie, że być może Rosjanie to mogą potraktować jako pranie brudnych pieniędzy.

  No i nie wiadomo co z tego będzie.

  No i Kwaśniak na wszelki wypadek powiedział mu, że to, za nim się tamta sprawa wyjaśni, no to on tu nie może dać licencji.

  A kiedy się sprawa wyjaśni, może za dwa lata, albo może za pięć. I Rothschild, on tu był personalnie jako osoba, nie jako bank, wycofał swój wniosek.

  MC Ale…
  LC Ale to był mój wspólnik.
  MC Ale panowie jako spółka chcieliście założyć bank?
  LC Nie, myśmy w dwójkę występowali tutaj do KNF-u
  MC Mhm LC Jako nabywcy MC Aha
  LC Górnośląskiego Banku Gospodarczego żeby na jego bazie, potem zbudować Getin Bank. Jego wniosek jest u was.
  MC Muszę zobaczyć, z ciekawości

  LC bo to akurat ciekawa historia 2004 Nathaniel Rothschild syn Jamesa Rothschilda byłego prezesa Bank of England to był mój wspólnik

  MC No ale to by Pan miał (nz słowo??)
  LC Powiedziałbym tak Kwaśniak nie pozwolił oczywiście że tak bo miałabym u siebie Rothschildów w banku
  MC Kapitał
  LC ależ oczywiście ja byłem bardzo nieszczęśliwy że ja dostałem licencję a Rothschildowie nie. Znaczy formalnie to nie to, że nie dostali tak jak to taka sama rozmowa była jak z tą …[nazwisko znane redakcji] no , bardzo mocno naciskał Kwaśniak żeby on wycofał wniosek no i w końcu wycofał i ja wtedy kupiłem w całości bank.
  zagozda.info/jakub_frank_w_narodowym_banku_polskim.html
  pb.pl/getin-z-rothschildem-przejmuja-gbg-197110

  Interesują nas finanse
  Z Leszkiem Czarneckim, większościowym udziałowcem Getin Holding SA, oraz Nathanielem Rothschildem, zarządzającym funduszem JNR Acquisitions, rozmawia Piotr Utrata

  Publikacja: 16.01.2004 08:13

  parkiet.com/gospodarka/art25307271-interesuja-nas-finanse

  Narodowy Bank Polski ( NBP) – polski bank centralny z siedzibą główną w Warszawie. NBP jest bankiem centralnym Rzeczypospolitej Polskiej. Wypełnia zadania określone w Konstytucji RP, ustawie o Narodowym Banku Polskim

  Jakub Frank w Narodowym Banku Polskim?
  żyd Jakub Frank, który przeszedł na wiarę chrześcijańską.

  Pierwsza publikacja: 13 stycznia 2024 r.

  MC Dlatego ciekawostkę panu powiem. Powiedziałem do Prezesa NBP Glapińskiego, no on ma tam te, jak to się nazywa.
  LC Jestem

  MC Frankiści. Kojarzy Pan frankistów?

  MC Gdyby pan kiedyś zobaczył protokół posiedzenia z tej części niejawnej. To, by się pan przeraził. A na pewno nikt nie mówi w kontekście jakiegoś antysemityzmu o jakiejkolwiek pana działalności. Mówię tutaj o tych naszych z komisji. Jeżeli chodzi o Prezesa Glapińskiego no to ona ma ta, jest z rodziny

  LC Mhm
  MC Nie chcę żeby pan to poruszał, ale jest z rodziny. Kojarzył pan frankistów?
  LC Tak

  MC Franka, który przeszedł na wiarę chrześcijańską. To była społeczność żydowska, tak, bardzo ciepło się wypowiada.
  LC Ja mieszkam w Miami na wyspie gdzie czterdzieści dwa domy są. My jesteśmy z żoną jedynymi gojami, czterdzieści jeden domów żydowskich… W takiej społeczności mieszkamy

  MC Moja rodzina ze strony mamy, no to mieszka w małej społeczności

 3. Ksiądz Curzio Nitoglia: Vaticanum II jako owoc spisku

  “Teoria spisku przeciw Kościołowi Chrystusowemu nie jest wymysłem tak zwanej współczesnej “spiskowości”,

  lecz została objawiona przez Boga w Ewangelii wg św. Jana (IX, 22):

  “Żydzi uradzili, że wyłączą z synagogi tego, kto Go uzna za Chrystusa”.

  Również w wielu innych miejscach Pisma Świętego odnajdujemy teorię spisku post-biblijnego judaizmu [talmudyzmu rabinów] przeciw chrześcijaństwu.

  W Dziejach Apostolskich (XXIII, 12-15) czytamy:

  “zebrali się niektórzy Żydzi i związali przysięgą mówiąc,

  że nie będą ani jeść, ani pić, dopóki nie zabiją [Apostoła] Pawła.

  I było więcej niż czterdziestu mężów,

  którzy to sprzysiężenie uczynili.”
  doncurzionitoglia.wordpress.com/2023/03/28/il-concilio-vaticano-ii-e-stato-il-frutto-di-un-complotto-contro-la-chiesa-romana-e-contro-gesu-cristo/

  Ksiądz Curzio Nitoglia: Sobór Vaticanum II jako owoc spisku antykatolickiego

  Prawie wszędzie w czterech Ewangeliach czytamy o spisku zawiązanym przez faryzeuszy i rabiniczny judaizm przeciw Jezusowi: “faryzeusze wyszedłszy naradzali się przeciwko niemu, jak by Go zgubić” (Mt XII, 14).
  nondraco.wordpress.com/2023/03/31/don-curzio-nitoglia-vaticanum-ii-jako-owoc-spisku/

 4. Ciekawe podsumowanie SW2 przez zwolennika amerykańskiego Soboru Watykańskiego 2 Amerykanina John William O`Malley SJ
  :
  Co się zdarzyło podczas Soboru Watykańskiego Drugiego – Wprowadzenie

  O Soborze Watykańskim Drugim oraz jego wpływie na dzieje Kościoła Powszechnego

  Amerykanin i niekatolicki jezuita Jan Wilhelm (William) O`Malley SJ:

  W odniesieniu do tej kwestii uczeni opisywali Sobór Watykański 2 jako „koniec ery konstantyniańskiej”,

  czyniąc aluzję do oficjalnego uznania Kościoła i nadania mu uprzywilejowanego statusu przez rzymskiego cesarza Konstantyna na początku czwartego stulecia.

  Z kolei Dekret o ekumenizmie i Konstytucja o Objawieniu Bożym mają sens jedynie na tle reformacji protestanckiej i reakcji katolickiej na protestantyzm w szesnastym wieku.

  Tak więc opisywano Sobór Vaticanum II jako „koniec kontrreformacji [katolickiej]”.

  Oznacza to, że obecność Soboru Trydenckiego (1545-1563) na Soborze Watykańskim II nie miała wyłącznie charakteru epizodycznego5.

  Bardziej bezpośredni kontekst stanowi „nowożytność” lub, mówiąc konkretniej, „długie dziewiętnaste stulecie”,

  które dla Kościoła katolickiego rozciąga się od rewolucji francuskiej aż po kres pontyfikatu Piusa XII w 1958 roku.

  Rewolucja francuska i filozofia, która zapewniała jej intelektualne zaplecze,

  pozostawiła uraz u katolickich czynników oficjalnych przez większą część tej epoki. ???!!!

  Sobór był próbą uleczenia pewnych aspektów historii Kościoła w tym okresie i uwolnienia się spod jej śladowego ciężaru. ???!!!

  Ze wszystkich wcześniejszych soborów zapewne żaden nie wszedł bardziej bezpośrednio w spór z Soborem Watykańskim II niż Sobór Watykański I (1869-1870) z powodu swej definicji prymatu i nieomylności papieskiej.

  [ NA ODWRÓT – SW2 BYŁ PÓŹNIEJ]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *