fot. YT/Onet News/Guardian News/Pixabay (kolaż TZ)

– Komisja Europejska nie przedłużyła embarga na import ukraińskiego zboża do sąsiednich krajów. Zdecydowały naciski Ukrainy – przekazało RMF FM. Jak podkreślono, „do ostatniej chwili” trwały w tej sprawie rozmowy telefoniczne z Kijowem. Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że w takim wypadku Polska nałoży własne embargo.

KE nie przedłużyła embarga na import ukraińskiego zboża do sąsiednich krajów. Embargo dziś obowiązuje ostatni dzień. Przestanie obowiązywać o północy.

– Zdecydowały naciski Ukrainy – przekazała korespondentka RMF FM w Brukseli Katarzyna Szymańska-Borginion.

Jak podkreślono, „do ostatniej chwili były telefony z Kijowa na najwyższym szczeblu”.

– Wyraźnie KE uwzględniła dane i statystki dostarczane wyłącznie przez Ukrainę i nie wzięła pod uwagę danych przesłanych przez Polskę i komisarza ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego – oceniła.

Według ustaleń, to Ukraina, a nie UE ma dbać o to, by nie było „nadmiernego napływu” zboża do krajów sąsiadujących z Ukrainą. Kijów też ma odpowiadać za wprowadzenie „skutecznych środków kontroli eksportu 4 zbóż”, by „zapobiec zakłóceniom rynku w sąsiednich państwach członkowskich”.

– Ukraina zgodziła się na wprowadzenie w ciągu 30 dni wszelkich środków prawnych, w tym np. systemu zezwoleń na eksport, aby uniknąć gwałtownych wzrostów cen zbóż – przekazała w komunikacie KE.

Komisarz Janusz Wojciechowski nie krył rozczarowania. Jak powiedział, „to nie Ukraina jest członkiem Unii, żeby z nią ustalać”. Z kolei prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński wyraził wdzięczność szefowej KE.

– Jestem bardzo wdzięczny Ursuli von der Leyen za dotrzymanie słowa i zasad wolnego rynku. To przykład prawdziwej jedności i zaufania między Ukrainą i UE. Europa wygrywa zawsze, kiedy zasady działają, a umowy są realizowane – napisał w mediach społecznościowych Zełeński.

– Teraz ważne jest, by europejska jedność zadziałała też na poziomie dwustronnym. By sąsiedzi podczas wojny wsparli Ukrainę. A jeśli ich decyzje będą łamać prawo UE, Ukraina będzie odpowiadać w sposób cywilizowany – dodał Zełeński.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że rząd wprowadzi własne embargo.

– Przedłużymy zakaz wwozu ukraińskiego zboża. Nie będziemy słuchać Berlina, nie będziemy słuchać von der Leyen, Tuska czy Webera. Zrobimy to, bo to jest w interesie polskiego rolnika – powiedział Morawiecki w Ełku.

Wiceminister rozwoju Waldemar Buda poinformował w serwisie X, że już podpisał zakaz importu zboża z Ukrainy.

– W związku z błędną decyzją KE o nieprzedłużeniu embarga na zboże z UA, zgodnie z poleceniem premiera Morawieckiego i całej Rady Ministrów podpisałem rozporządzenie krajowe utrzymujące embargo. Rozporządzenie jest bezterminowe i wejdzie w życie po publikacji o północy 16.09.2023 – czytamy.

dj

rmf24.pl / twitter.com

fot. YT/Onet News/Guardian News/Pixabay (kolaż TZ)

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca! Jeśli się podobał, prosimy o udostępnienie go na Twoich mediach społecznościowych. Zachęcamy również do polubienia nas na Facebooku i Twitterze!

A jeśli chcesz jeszcze bardziej docenić naszą pracę, możesz postawić nam wirtualną kawę! Będziemy MEGA wdzięczni 🙂 Aby to zrobić, kliknij banner poniżej.

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

TUTAJ TEŻ SIĘ ZAREKLAMUJESZ! ALBO I NAD BANNEREM!

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *