Fot. Benedykt XVI (CC BY-SA 3.0) i Franciszek (CC BY-SA 4.0)Fot. Benedykt XVI (CC BY-SA 3.0) i Franciszek (CC BY-SA 4.0)

W niedzielę wielkanocną na łamach hiszpańskiej gazety „ABC opublikowano fragmenty książki-wywiadu, w której papież Franciszek ujawnia kilka szczegółów konklawe, podczas którego na następcę św. Piotra wybrano Józefa Ratzingera, późniejszego Benedykta XVI.

W książce „El sucesor” („Następca”), napisanej z hiszpańskim dziennikarzem Javierem Martinez-Brocalem, papież Franciszek opowiada o konklawe z 2005 roku. To wówczas biały dym ogłosił wybór niemieckiego kardynała Józefa Ratzingera na następcę Jana Pawła II.

– […] powiem ci jedną rzecz. Kardynałowie przysięgają nie ujawniać tego, co dzieje się na konklawe, ale papieże mają licencję, by o tym mówić – wyjawia Franciszek.

– Stało się tak, że otrzymałem czterdzieści głosów na sto piętnaście w Kaplicy Sykstyńskiej. Były one wystarczające, aby zablokować kandydaturę kardynała Józefa Ratzingera, ponieważ gdyby nadal głosowali na mnie, nie byłby w stanie osiągnąć dwóch trzecich niezbędnych do wyboru na papieża – wspominał.

Ojciec święty podkreślił, że „to nie był pomysł tych, którzy stali za głosowaniem”.

– Manewr polegał na wysunięciu mojego nazwiska, zablokowaniu wyboru Ratzingera, a następnie wynegocjowaniu innego trzeciego kandydata. Następnie powiedzieli mi, że nie chcą zagranicznego papieża – powiedział Franciszek.

– Chodziło o zablokowanie wyboru kardynała Józefa Ratzingera. Wykorzystali mnie, ale już myśleli o tym, by zaproponować innego kardynała. Wciąż nie byli w stanie uzgodnić, kto ma nim być, ale byli o krok od podania nazwiska – dodał papież.

Wedle słów Franciszka konklawe rozpoczęło się w poniedziałek 18 kwietnia, zaś „operacja” miała miejsce dzień później rano.

– Kiedy zdałem sobie z tego sprawę, powiedziałem do kardynała z Ameryki Łacińskiej, Kolumbijczyka Darío Castrillona: „Nie żartujcie sobie z mojej kandydatury, bo teraz powiem, że nie zaakceptuję wyboru. Zostawcie mnie”. I wybrano Benedykta – dodał papież.

Zdaniem Franciszka tylko Ratzinger mógł zostać w tamtym czasie papieżem. – Po rewolucji Jana Pawła II, który był dynamicznym papieżem, bardzo aktywnym, przedsiębiorczym, podróżującym… potrzebny był papież, który zachowałby zdrową równowagę – powiedział.

SJ

lfattoquotidiano.it

Fot. Benedykt XVI (CC BY-SA 3.0) i Franciszek (CC BY-SA 4.0)

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

One thought on “SZOK! Franciszek zdradza TAJEMNICĘ konklawe. „Papież może […] wykorzystano mnie””

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *