Kaucje za butelki i puszki. Ile będą wynosić?Butelka i puszka - zdj. ilustracyjne. Fot. DALL·E/Bing

Wszystko wskazuje na to, że w Polsce niebawem zacznie obowiązywać system kaucyjny za butelki plastikowe, szklane wielorazowego użytku i puszki. Projekt pojawił się już w Sejmie.

Władza w Polsce chce, by w kwestii kaucji za butelki i puszki było tak, jak w wielu krajach zachodu. Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt rozporządzenia ws. wysokości kaucji dla poszczególnych rodzajów opakowań objętych systemem kaucyjnym.

System kaucyjny ma objąć: butelki z tworzyw sztucznych jednorazowego użytku o pojemności do 3l, butelki szklane wielokrotnego użytku o pojemności do 1,5l oraz puszki metalowe o pojemności do 1l.

Firmy, które wprowadzają na rynek napoje w opakowaniach objętych kaucją, będą musiały na tych opakowaniach umieścić informację o wysokości kaucji. Z kolei sklepy będą zobowiązane do zwrotu pobranej przy zakupie kaucji w momencie zwrotu opakowań lub odpadów opakowaniowych objętych kaucją.

Kaucja za każde z tych opakowań miałaby w Polsce wynosić 50 groszy. Jeśli Sejm wprowadzi nowe przepisy, zaczną one obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Fot. DALL·E/Bing

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *