Atak hakerski doprowadził do paraliżu w Olsztynie. Poranne korki i problemy z zakupem biletów komunikacji miejskiej – tak sytuację opisywał portal RMF FM.

W Olsztynie doszło do ataku hakreskiego. Zaatakowane zostały sieci informatyczne olsztyńskiego Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu. Do zdarzenia doszło w nocy z soboty na niedzielę.

Paraliż w Olsztynie

Jak podaje rozgłośnia „nie działa ITS (Intelligent Transportation System), który obejmuje kilkadziesiąt sygnalizacji świetlnych” i pozwala na sterowanie ruchem.

Efekty tego były widoczne we wtorek rano, kiedy w Olsztynie zaczęły tworzyć się korki. Obecnie sygnalizacje świetlne działają, ale jedynie w trybie automatycznym.

„Nie działają biletomaty na przystankach oraz te zainstalowane w autobusach i tramwajach” – relacjonuje dalej RMF FM. Jak dodano elektroniczne tablice informacyjne co prawda działają, ale pokazują jedynie czas do przyjazdu wg rozkładu jazdy, a nie stanu faktycznego.

Uruchomienie procedur

„Służby miejskiej jednostki ZDZiT oraz Centrum Informatycznych Usług Wspólnych Olsztyna (CIUWO) nieprzerwanie pracują nad diagnozą stanu rozbudowanej sieci informatycznej ZDZiT oraz przywrócenia funkcjonalności systemów. Uruchomione zostały niezbędne procedury – o zdarzeniu poinformowano CERT NASK, dokonano także zgłoszenia na policję” – przekazano w komunikacie olsztyńskiego magistratu.

Z kolei Zarząd Dróg, Zieleni i Transportu zaapelował do mieszkańców o cierpliwość. „Aktualnie nie jest prowadzona bieżąca obsługa interesanta. Lista spraw, które można załatwić w ZDZiT jest znacznie ograniczona, a czas obsługi się wydłuży. W razie pozyskania kolejnych istotnych informacji będziemy przekazywać je na bieżąco” – podkreślono.

wk

RMF FM

foto: Wikimedia, Mazaki, CC BY 3.0

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *