Facepalm.Facepalm - zdj. ilustracyjne. / Fot. Pixabay

65 proc. badanych Polaków w ankiecie Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) zadeklarowało, że byłoby gotowych narzucić na siebie i innych większy podatek dochodowy, by „pomóc gospodarstwom domowym o niższych dochodach w poradzeniu sobie z kosztami zielonej transformacji”. Ponadto 51 proc. badanych zadeklarowało gotowość płacenia 1-2 proc. swojego dochodu, zaś 13 proc. przyjęłoby dodatkowy haracz 5-10 proc..

– Zgodnie z wynikami ankiety EBI dotyczącej klimatu po kolejnym trudnym roku, naznaczonym nie tylko inflacją, ale także rekordowymi falami upałów i suszami, polscy respondenci stali się bardziej świadomi poważnych skutków zmiany klimatu i konieczności podjęcia natychmiastowych działań zarówno w Polsce, jak i na świecie. Rosnące koszty życia są przez polskich respondentów uważane za największe wyzwanie (66% umieszcza je w pierwszej trójce obaw dla swojego kraju, co jest wynikiem o 2 pkt proc. niższym niż średnia w UE), natomiast na drugim miejscu wskazywano dostęp do opieki zdrowotnej (41%) – napisano w komunikacie dotyczącym badania.

– Skutki zmiany klimatu i degradacja środowiska zajmują trzecie miejsce, przy czym 40% ankietowanych zalicza je do kategorii poważnych obaw (10 pkt proc. poniżej średniej w UE) – zaznaczono.

65 proc. badanych oceniło, że zgodziłoby się na narzucenie społeczeństwu dodatkowego podatku dochodowego w celu pomocy gospodarstwom domowym o niższych dochodach, by te mogły dostosować się do wytycznych klimatycznych. Warto zauważyć, że to 6 pkt. proc. więcej, niż średnia w UE.

Większość badanych popiera też inne pomysły klimatyczne. Na stronie „Dziennika Gazety Prawnej” wskazano, że 71 proc. badanych „opowiedziało się za reformą podatku od paliw kopalnych w celu wyeliminowania dotacji i ulg podatkowych dla sektora lotniczego i innych branż, których działalność w dużym stopniu opiera się na paliwach kopalnych”.

– Koszty finansowe i konsekwencje transformacji ekologicznej prawdopodobnie wpłyną na budżety osobiste, przy czym najbardziej ucierpią gospodarstwa domowe o niższych dochodach – czytamy.

61 proc. badanych – mniej o 7 pproc. w stosunku do średniej w UE – ma apelować o „sprawiedliwą politykę przeciwdziałania kryzysowi klimatycznemu. Jednocześnie zastrzegają, że ma być to możliwe jedynie w momencie „rozwiązania problemu nierówności społecznych i ekonomicznych”.

– W odniesieniu do ewentualnych rekompensat dla krajów rozwijających się, aby pomóc im radzić sobie ze skutkami zmiany klimatu – oczekuje się, że będzie to kluczowy temat omawiany na konferencji ONZ w sprawie zmiany klimatu (COP 28) w Dubaju w 2023 roku – polscy respondenci są bardziej podzieleni w kwestii rozszerzenia pomocy poza granice własnego kraju w celu wsparcia krajów najbardziej podatnych na zmianę klimatu i przeprowadzenia na całym świecie sprawiedliwej transformacji w kierunku przyszłości neutralnej dla klimatu i odpornej na zmiany klimatu – wskazano w komunikacie.

Ponadto 51 proc. badanych – 9 pproc. mniej, niż średnia UE – uważa, że państwo powinno płacić krajom dotkniętym zmianami klimatu.

dj

gazetaprawna.pl

fot. ilustracyjne/Fot. Pixabay

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca! Jeśli się podobał, prosimy o udostępnienie go na Twoich mediach społecznościowych. Zachęcamy również do polubienia nas na Facebooku i Twitterze!

A jeśli chcesz jeszcze bardziej docenić naszą pracę, możesz postawić nam wirtualną kawę! Będziemy MEGA wdzięczni 🙂 Aby to zrobić, kliknij banner poniżej.

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

TUTAJ TEŻ SIĘ ZAREKLAMUJESZ! ALBO I NAD BANNEREM!

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

One thought on “Sondaż dla EBI. Większość Polaków chce wyższych podatków z powodu klimatu”
  1. Chory kraj i ludzie . Jeżeli to prawda to już najwyższy czas pakować manatki i spieprzać stąd jak najdalej póki nie jest jeszcze za pòźno

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *