Władysław Kosiniak-Kamysz, Anna Maria ŻukowskaWładysław Kosiniak-Kamysz, Anna Maria Żukowska Źródło: YouTube

Wszystko wskazuje na to, że Polską będzie rządzić egzotyczna koalicja wielu ugrupowań, których programy często są ze sobą sprzeczne. Wynikiem tego jest pierwsza kłótnia pomiędzy liderem PSL-u i współprzewodniczącym Trzeciej Drogi Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem a Anną Marią Żukowską z Lewicy.

Wszystko wskazuje na to, że nowy rząd stworzy Koalicja Obywatelska z Trzecią Drogą i Lewicą (z której jednak, dzięki ogromnemu szczęściu, do Sejmu dostał się także jej lider – Włodzimierz Czarzasty). Będzie to wyjątkowo egzotyczna koalicja rządząca.

Pisaliśmy o tym szerzej TUTAJ.

Pierwsza małżeńska kłótnia

Władysław Kosiniak-Kamysz w Radiu ZET zapowiedział, że nie poprze postulatu KO o aborcji do 12 tygodnia ciąży. Trzecia Droga optuje za powrotem kompromisu aborcyjnego.

– Mamy porozumienie z PL2050. Pierwszy krok: powrót do zasad sprzed wyroku TK i na to znalazłaby się większość w parlamencie. Wszystkie inne rozstrzygnięcia tylko przez referendum. Innej większości nie uda się stworzyć w tym parlamencie. Ja nie zagłosuję za małżeństwami jednopłciowymi, adopcją przez nie dzieci. Jeśli chodzi o dziedziczenie i dostęp do informacji [przez związki partnerskie – red.] – tak – powiedział w radiu szef ludowców.

– KO i Lewica za aborcją do 12. tygodnia? Żadne sprawy światopoglądowe nigdy nie mogą być przedmiotem umowy koalicyjnej. Na jakiekolwiek wpisywanie w umowy koalicyjne spraw światopoglądowych się nie zgodzę – powiedział polityk Trzeciej Drogi.

Wydaje się, że to przesądza sprawę, bo szykująca się koalicja rządząca będzie miała niewielką większość, co oznacza, że będzie musiała liczyć się z głosem każdego koalicjanta.

Swoją deklaracją ludowiec rozwścieczył jednak lewicową polityk – Annę Marię Żukowską. Grozi ona, że jeśli 3D będzie blokować zmiany w prawie aborcyjnym, to Lewica będzie blokować „sprawy rolników”.

„Na takiej samej podstawie Władysławie Kosiniaku-Kamysz, jak sprawy rolników, czy co tam chcesz do umowy zgłosić” – napisała parlamentarzystka z Lewicy.

Trzecia Droga jest o wiele silniejszym klubem niż Lewica – sojusz PSL-u i Polski 2050 wykręcił o wiele lepszy wynik i ma więcej posłów. Nie zmieni to faktu, że w tym układzie każde ugrupowanie będzie mogło wnieść „liberum veto”. No a jeśli o vetach mowa, to przez dwa lata jest jeszcze prezydent Andrzej Duda…

SJ

Radio Zet / X

Fot. YouTube

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *