Radosław Sikorski Fot. YouTube / Radosław SikorskiRadosław Sikorski Fot. YouTube / Radosław Sikorski

Portal „Wprost” nieoficjalnie dowiedział się, że do nowego rządu Donalda Tuska ma wejść obecny europoseł Platformy Obywatelskiej – Radosław Sikorski.

Radosław Sikorski to polityk zaprawiony w bojach. Obecnie od 2019 roku jest europosłem z ramienia Platformy Obywatelskiej. W Parlamencie Europejskim Sikorski został wybrany na przewodniczącego Delegacji do spraw stosunków ze Stanami Zjednoczonymi.

Historia jak z filmu

Nie każdy jednak wie o tym, że życiorys Radosława Sikorskiego to gotowy materiał na film. Gdy w Polsce wybuchł stan wojenny, Radosław Sikorski uciekł do Wielkiej Brytanii.

Tam przyszły polityk podjął studia na Uniwersytecie w Oxfordzie i został członkiem elitarnego Bullngdon Club, który słynie z dwóch rzeczy – skupiania członków, którzy w przyszłości odnoszą ogromne sukcesy i organizowania imprez, którym bardzo blisko do tych pokazywanych w filmach typu American Pie.

Po zakończonych studiach Sikorski nie od razu wszedł do polityki. Najpierw pracował jako dziennikarz-freelancer dla takich brytyjskich tytułów jak The Spectacor i The Observer.

W 1986 roku przyszły polityk wyjechał do Afganistanu, by, jak sam przyznaje, przyłączyć się do mudżahedinów. Po sieci wciąż krążą zdjęcia młodego Sikorskiego z karabinem.

Został korespondentem wojennym brytyjskiego The Telegraph i m.in. był świadkiem odpalenia przez muzułmanów rakiet Stinger, co było potwierdzeniem podejrzeń, że Amerykanie dostarczają im broń.

W 1987 roku jego zdjęcie zdjęcie rodziny afgańskiej zabitej w bombardowaniu otrzymało prestiżową pierwszą nagrodę World Press Photo.

W 1989 roku został zatrudniony przez amerykańskie pismo National Review. W USA duży rozgłos przyniósł mu artykuł The Coming Crack Up of Communism, w którym przewidział zbliżający się upadek komunizmu w Europie.

W kolejnych latach współpracował z The Wall Street Journal i pojawiał się w roli eksperta m.in. w BBC, FOX NEWS i CNN. W Polsce jako dziennikarz Sikorski pracował dla TVP, TVN-u i „Rzeczypospolitej”.

W 1992 roku Sikorski został wiceministrem obrony narodowej w rządzie Jana Olszewskiego. W latach 1998-2001 był wiceministrem spraw zagranicznych w rządzie Jerzego Buzka.

Następnie Sikorski związał się z Prawem i Sprawiedliwością. Z ramienia partii braci Kaczyńskich został senatorem. W 2005 roku został ministrem obrony narodowej w rządzie PiS.

Z powodu konfliktu z Antonim Macierewiczem odszedł z Prawa i Sprawiedliwości i dołączył do Platformy Obywatelskiej.

W pierwszym rządzie Donalda Tuska Sikorski został ministrem spraw zagranicznych. Gdy premierem została Ewa Kopacz, polityk został marszałkiem Sejmu.

Po 2015 roku Sikorski na chwilę rozstał się z polityką. Został wówczas m.in. wykładowcą na Uniwersytecie Harvarda.

W 2019 roku powrócił i dostał się z ramienia PO do Parlamentu Europejskiego.

Ciekawostką jest, że żoną Radosława Sikorskiego jest amerykańska dziennikarka o żydowskich korzeniach Anne Applebaum – zdobywczyni Nagrody Pulitzera. Para ma dwóch synów i mieszka w dworku w Chobielinie w woj. kujawsko-pomorskim.

Duże kontrowersje wśród fanów teorii spiskowych budzi fakt, że Sikorski należy do Komitetu Sterującego Grupy Bilderberg – międzynarodowej organizacji, która zrzesza wpływowych ludzi z całego świata. Grupie zarzuca się, że w rzeczywistości jest organizacją masońską, a jej członkowie tworzą rzeczywisty rząd światowy, który miałby zakulisowo sterować polityką wielu państw.

Nieoficjalnie: Sikorski wraca do rządu

Portal Wprost dowiedział się nieoficjalnie, że Radosław Sikorski ma zostać powołany przez Donalda Tuska na funkcję ministra spraw zagranicznych.

– Sikorski jest pewniakiem na szefa MSZ. Potrzebujemy killera na stanowisku ministra spraw zagranicznych, żeby ścierał się z Andrzejem Dudą. Polityka zagraniczna znów będzie główną kompetencją rządu a nie prezydenta – mówi w rozmowie z „Wprost” informator portalu z Platformy Obywatelskiej.

SJ

Wprost, TymŻyjesz

Fot. YouTube / Radosław Sikorski

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *