Prezydent Andrzej Duda.Prezydent Andrzej Duda. / foto: screen YouTube

Nowy rząd przez dwa lata będzie zdany na łaskę lub nie łaskę prezydenta Andrzeja Dudy. Tymczasem pierwsza okazja, by rozwiązać rząd pojawi się już w styczniu 2024 roku.

Nowa koalicja rządząca nie tylko będzie składała się z bardzo różnych tworów, które często mają sprzeczne ze sobą programy. Przede wszystkim kolejna większość będzie na tyle niestabilna, że jeśli któryś odłam postanowi się odłączyć i wzmocnić PiS, to partia Jarosława Kaczyńskiego wróci do władzy.

Ponadto przez blisko dwa lata nowy rząd będzie musiał mocno liczyć się ze zdaniem prezydenta Andrzeja Dudy. Rządzący nie mają bowiem dostatecznej większości, by odrzucić prezydenckie weto.

Nowy rząd może rozpaść się już w styczniu

Pierwszą okazję do zajścia rządzącym za skórę prezydent Duda dostanie w styczniu. Czyli niedługo po ustanowieniu nowej władzy (według przecieków z Kancelarii Prezydenta pierwsze posiedzenie Sejmu ma być zwołane w okolicach 11 listopada).

Bardzo możliwe, że już w styczniu Andrzej Duda będzie mógł rozwiązać rząd. Jak to? Ustawowo do końca stycznia na biurku prezydenta musi wylądować ustawa budżetowa, czyli najważniejszy dla polskiej gospodarki akt prawny uchwalany w ciągu roku.

Nowy rząd będzie miał ekstremalnie mało czasu na sformułowanie ustawy budżetowej, która później musi zdążyć przejść całą drogę legislacyjną. A przypomnijmy jeszcze raz – w większości rządzącej są środowiska, która drastycznie różnią się między sobą i mają zupełnie różne podejście do gospodarki.

Oczywiście Sejm może przyjąć ustawę budżetową PiS-u, a później można ją nowelizować w połowie roku. To będzie jednak wizerunkowo fatalne dla nowych rządzących.

SJ

TymŻyjesz

Fot. YouTube

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *