Złodziej Źródło: PixabayZłodziej Źródło: Pixabay

W ostatnich latach wzrosła ilość imigrantów i uchodźców, którzy zamieszkali w Polsce. Naturalne więc, że wzrosła także liczba przestępstw, które popełniają obcokrajowcy. Która narodowość najczęściej łamie prawo?

Choć zapewne nikt się tego nie spodziewał, to właśnie za rządów PiS Polska przyjmuje największą ilość migrantów i uchodźców. Obecnie do Polski przybywają nie tylko obcokrajowcy z Europy wschodniej, ale także z bliższej i dalszej Azji.

Kryzys demograficzny wymusza na Polsce ściąganie ludzi z zagranicy. Gdybyśmy tego nie robili, to mogłoby się to fatalnie skończyć dla naszej gospodarki. Obecnie nawet najradykalniejsze środowiska prawicowe postulują solidniejszy przesiew migrantów, ale nie sprzeciwiają się migracji jako takiej.

Z zagranicy do Polski przybywają ogromne masy wartościowych ludzi, którzy chcą u nas pracować. Zdarzają się jednak również czarne owce. Ile dokładnie ich jest?

Przestępstwa migrantów w Polsce w liczbach

W ciągu dekady liczba przestępstw popełnianych przez migrantów wzrosła trzyipółkrotnie. „Z 3,5 tys. w 2013 roku do 12,4 tys. w ubiegłym. Ułatwienia wjazdowe dla obywateli ponad 20 państw, którzy przybędą do pracy, zwiększy ryzyko negatywnych zachowań” – podaje poniedziałkowa „Rzeczpospolita”.

„W ciągu pięciu miesięcy (od stycznia do maja) zarzuty usłyszało blisko 4,7 tys. z nich [migrantów]” – dowiadujemy się z tekstu.

Kto popełnia najwięcej przestępstw w Polsce? Nie licząc oczywiście Polaków – Ukraińcy. Z 4,7 tys. przestępstw popełnionych przez migrantów, 2288 popełnili obywatele Ukrainy. Na drugim miejscu w niechlubnym rankingu uplasowali się Gruzini, którzy popełnili 901 przestępstw.

Żeby jednak oddać sprawiedliwość Ukraińcom, warto wspomnieć, że jest ich w Polsce ponad 1,5 miliona i przy tej licznie trochę ponad 2 tys. przestępstw nie wygląda tak źle. Tym bardziej, że zazwyczaj są to drobne przestępstwa związane z alkoholem.

Dużo gorzej ma się sprawa z migrantami z Gruzji. Jest ich w Polsce zaledwie 22 tys., a popełnili aż 901 przestępstw. Gruzini popełniają także poważniejsze przestępstwa niż Ukraińcy. Mowa tu o kradzieżach, włamaniach do domów i organizowaniu się w grupy przestępcze.

Na kolejnych miejscach w tabeli znajdują się obywatele Białorusi – 277, Mołdawii – 228 oraz Rosji – 80, a także Rumuni (69 osób), Niemcy (67), Bułgarzy (63) i Czesi (51 osób).

SJ

Rzeczpospolita

Fot. Pixabay

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *