fot. X/Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Protestujący rolnicy zawiesili swój protest na granicy polsko-ukraińskiej. To efekt podpisanego porozumienia ministra rolnictwa Czesława Siekierskiego i wojewody podkarpackiego Teresy Kubas-Hul z rolnikami „Podkarpackiej oszukanej wsi” (POW).

Dziś po południu w Rzeszowie przedstawiciele POW spotkali się z ministrem rolnictwa i wojewodą podkarpackim.

– W dniu dzisiejszym zostało zawarte porozumienie na okoliczność zawieszenia protestu rolników na granicy polsko-ukraińskiej w Medyce – przekazała Teresa Kubas-Hul podczas konferencji prasowej po zakończeniu spotkania.

Dodała, że stronami porozumienia są minister rolnictwa Czesław Siekierski, wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul i lider POW Roman Kondrów. W porozumieniu rząd zaakceptował i przyjął do realizacji wszystkie trzy postulaty POW.

Chodzi o uruchomienie dopłaty do kukurydzy w wysokości 1 mld zł, zwiększenie akcji kredytowej dla kredytów płynnościowych o 2,5 mld zł oraz utrzymanie wysokości podatku rolnego na poziomie z ubiegłego roku.

– Postulaty opisane powyżej zostaną zrealizowane po zakończeniu procesu legislacyjnego oraz uzyskaniu niezbędnych akceptacji komisji europejskich – zapowiedziała wojewoda.

Ponadto zobowiązała się do powołania zespołu doradczego ds. rolnictwa z udziałem przedstawicieli rolników z organizacji działających w branży produkcji i przetwórstwa artykułów rolno-spożywczych.

– Lider „Oszukanej wsi”, działając w imieniu protestujących rolników oświadcza, że z chwilą podpisania porozumienia protest na przejściu granicznym w Medyce zostaje zawieszony na okres niezbędny do przeprowadzenia zmian prawnych, notyfikacyjnych oraz na czas konieczny na wprowadzenie w życie dodatkowych zmian – odczytała wojewoda Kubas-Hul.

Minister Siekierski powiedział, że porozumienie to nie jest początkiem ani końcem dialogu „który rozpoczęliśmy i który będziemy prowadzić z rolnikami, z ich przedstawicielami w różnych strukturach, czy to 'Oszukanej wsi’, czy izb rolniczych, czy innych związków”.

– My chcemy rozwiązywać problemy w dialogu z rolnikami i przy pełnej partnerskiej dyskusji – przekonywał minister.

Protest POW rozpoczął się w Medyce 23 listopada. Miesiąc później doszło do spotkania POW z ministrem Siekierskim, który obiecał zrealizować wszystkie postulaty protestujących. Nazajutrz zawieszono protest do czasu uzyskania pisemnej deklaracji.

W czwartek rolnicy wznowili protest, ponieważ deklaracja nie została podpisana.

dj

rmf24.pl

fot. X/Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *