Żony prezydenta Bassirou Diomaye Faye: Maria i Absa Fot. TV 1 DirectŻony prezydenta Bassirou Diomaye Faye: Maria i Absa Fot. TV 1 Direct

Wybory w Senegalu wygrał radykalnie lewicowy i panafrykański Bassirou Diomaye Faye. Ceremonia zaprzysiężenia głowy państwa zwróciła uwagę światowych mediów, bo polityk pojawił się na niej w towarzystwie dwóch kobiet. Okazało się, że obie są jego żonami.

Senegal to najstabilniejsza demokracja w Afryce i jedyne państwo na tym kontynencie, w którym nie doszło jeszcze do zamachu stanu.

W ostatnim czasie ponownie odbyły się tam wybory, co wcale nie było tak oczywiste, bo poprzedni prezydent przedłużał swoją kadencję, i wygrał je Bassirou Diomaye Faye.

Jest to człowiek zagadka, który z jednej strony pozuje na nowoczesnego polityka, a z drugiej wiadomo, że wzrastał wśród radykalnych muzułmanów w niewielkiej wiosce.

Jeszcze w 2023 roku Faye był skazany na więzienie za rozprzestrzenianie fejk niusów, ale został ułaskawiony przez prezydenta. Trudno powiedzieć, czy wyrok był słuszny, czy polityczny.

Mentorzy nowego prezydenta są prorosyjscy, co wzbudza obawy, że zwróci on Senegal w stronę Rosji. Sam Faye twierdzi, że będzie rozmawiał z każdym chętnym partnerem międzynarodowym.

Jeśli zaś mowa o dywersyfikacji partnerów, to jest to zasada, której Faye przestrzega nie tylko w polityce.

Nowy prezydent Senegalu ma dwie żony – Marię i Absę. Dzieci, czwórkę, ma z jedną z nich – Marią, która jest też jego bliską kuzynką.

SJ

The Guardian, TVN24, France24.com, Réussir business

Fot. TV 1 Direct

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *