fot. Fb/Gmina Wieruszów

Gmina Wieruszów po raz trzeci zorganizowała u siebie prawybory. Władze przekonują, że wyniki wyborów są bardzo zbliżone do wyników prawyborów organizowanych przez władze miasta. Znamy już wyniki prawyborów w Wieruszowie i z pewnością nie spodobają się one obecnie rządzącej ekipie.

Na oficjalnym profilu gminy Wieruszów opublikowano wyniki prawyborów. Władze gminy zorganizowały je już trzeci raz. Jak przekonują, wyniki ich prawyborów są zwykle bardzo zbliżone do wyników właściwych wyborów.

Tak oto gdyby to mieszkańcy Wieruszowa mieli decydować o składzie Sejmu, znalazłoby się w nim pięć partii. Co również istotne, PiS nie byłby w nich zwycięskim ugrupowaniem.

Wieruszowianie zagłosowali następująco: KO PO .N IPL Zieloni zdobyli 34,08 proc. głosów. Drugie miejsce zajął PiS z wynikiem 32,32 proc.. Podium zamknęła Trzecia Droga z wynikiem 11,94 proc..

Do Sejmu weszłyby jeszcze Konfederacja Wolność i Niepodległość (6,64 proc.) i Nowa Lewica (6,35 proc.).

Poza Sejmem znalazły się Polska Jest Jedna Rafała Piecha, Bezpartyjni Samorządowcy, KWW Ruch Dobrobytu i Pokoju oraz Polska Liberalna Strajk Przedsiębiorców. Ugrupowania te zdobyły odpowiednio 4,08 proc., 3,51 proc., 0,76 proc. i 0,33 proc. głosów.

Organizatorzy nazywają wyniki prawyborów w Wieruszowie „fenomenem”. Po raz pierwszy prawybory w gminie zorganizowano w 1997 roku, krótko przed wyborami do Sejmu. Jak się okazało, zabawowe wrzucanie list do urn Wieruszowianie wybrali dokładnie odwrotnie, niż później pokazały właściwe wyniki głosowania.

Drugie prawybory zorganizowano w 2019 roku. Wówczas PiS w prawyborach zdobył 46 proc. głosów (44 proc. we właściwym głosowaniu) zaś KO 23 proc. (w rzeczywistości 27 proc.). Pozostałe ugrupowania również w prawyborach zajęły takie miejsca, jak później w wyniku właściwego głosowania.

– Cieszycie się z wygranych prawyborów w Wieruszowie? To od teraz przez miesiąc pracujecie dwa razy więcej, trafiacie dwa razy celniej, kochacie wyborców jeszcze mocniej. Bo ta wygrana to znak nadziei, nie gwarancja zwycięstwa. Wszystko w naszych rękach – skomentował prawybory w Wieruszowie Donald Tusk.

Jak sądzicie, prawybory w Wieruszowie to faktycznie „Polska w pigułce”? Czy po prostu zbieg okoliczności?

dj

onet.pl

fot. Fb/Gmina Wieruszów

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *